• facebook
 • rss
 • Z różańcem czekał w konfesjonale

  jg

  dodane 07.10.2017 09:21

  - Był gorliwym kapłanem, prawym człowiekiem, który w niezwykle piękny sposób odpowiedział na Boże zawołanie - mówił 6 października kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości pogrzebowych 78-letniego ks. Franciszka Trutego, swojego kolegi z nowotarskiego liceum.

  Zmarłego kapłana wspominał również ks. Jan Dziasek, wieloletni proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Krakowie-Krowodrzy. - Nie było takiego momentu, żeby Franciszek nie adorował Najświętszego Sakramentu w seminaryjnej kaplicy. Zawsze można było go tam spotkać - mówił jego bliski przyjaciel ks. Dziasek.

  Zmarły kapłan przyjął święcenia kapłańskie w 1962 r. z rąk kard. Karola Wojtyły. Ks. Franciszek pracował w Pcimiu, Waksmundzie, Szczyrku, Zabierzowie, Wadowicach, Juszczynie. Pochodził z miejscowości Trute koło Ludźmierza (parafia Klikuszowa). Przez ostatnich 12 lat pracował w parafii św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu jako rezydent.

  Ks. Franciszka żegnała najbliższa rodzina, mieszkańcy Trutego, Klikuszowej, Ludźmierza i innych okolicznych miejscowości. Przybyli kapłani z dekanatu nowotarskiego i innych parafii. Obecne były delegacje pocztów sztandarowych strażaków, szkół i innych organizacji oraz instytucji. Do Klikuszowej przyjechali całym autobusem przedstawiciele parafii w Juszczynie. Kapłana żegnali także przedstawiciele podhalańskiego samorządu, m.in. burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha i radna powiatu nowotarskiego Józefa Guziak.

  - W naszych sercach pozostanie jako wielki człowiek o sercu otwartym na sprawy ludzkie. Sam żył skromnie i walczył z przeciwnościami losu, ale zawsze dobrym słowem i modlitwą wspierał każdego, kto takiego wsparcia potrzebował. Zapamiętamy księdza Franciszka przesuwającego paciorki różańca i oczekującego w konfesjonale na potrzebujących sakramentu pokuty - mówiła Józefa Guzik, która mieszka w Klikuszowej.

  Po Mszy św. kondukt pogrzebowy wyruszył na pobliski cmentarz, położony przy zakopiance. Ostatnim modlitwom za ks. Franciszka Trutego przewodniczył emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Wszystkim za obecność i wspólną modlitwę podziękował proboszcz parafii w Klikuszowej ks. Stanisław Szklany. Trumna z ciałem ks. Franciszka została umieszczona w rodzinnym grobowcu.

  Wcześniej uroczysta Msza św. - importa odbyła się 5 października w kościele św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. Modlitwie przewodniczył bp Jan Szkodoń. Ciało zmarłego kapłana przebywało całą noc w świątyni. Zaś 6 października w kościele św. Jadwigi Królowej została odprawiona Msza św. pożegnalna. Po tej liturgii trumna z ciałem ks. Franciszka trafiła do kościoła św. Marcina w Klikuszowej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół