• facebook
 • rss
 • Koncert na wspomnienie św. Jana Pawła

  bg

  dodane 23.10.2017 11:29

  W kościele św. Wojciecha w krakowskich Bronowicach odbyła się wieczorem 22 października kolejna odsłona VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczno-Artystycznego "Sfogato".

  Z koncertem zorganizowanym w dniu wspomnienia św. Jana Pawła II, a także w roku jubileuszu 300. rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wystąpili skrzypek Marek Polański i organista Michał Białko. Artyści wykonali "Suitę na skrzypce i organy" op. 166 Josefa Gabriela Rheinbergera (1839-1901), "Chaconne na skrzypce i organy" Tomasa Antonia Vitalego (1663-1745) oraz 3 preludia i fugi op. 37 Feliksa Mendelssohna (1809-1847). Młodzi instrumentaliści mają już za sobą udział w licznych prestiżowych koncertach oraz nagrody w konkursach wykonawczych.

  Wato podkreślić, że dobra akustyka kościoła św. Wojciecha oraz 23-głosowe organy, zbudowane w 1957 r. dla jednej ze świątyń w Stuttgarcie i sprowadzone w 2003 r. do Krakowa, powodują, że bronowicka świątynia staje się znaczącym miejscem na krakowskiej mapie koncertowej.

  Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny "Sfogato" jest jedynym w Krakowie cyklicznym wydarzeniem festiwalowym, dla którego główną inspirację stanowią muzyka i twórcza osobowość Fryderyka Chopina. Zawiera się ona w nazwie wydarzenia - "Sfogato" - włoskim słowie użytym po raz pierwszy przez Chopina jako termin muzyczny dla opisania fragmentu "Barkaroli Fis-dur" op. 60. Festiwal ma ukazywać wieloaspektowo rolę muzyki i sztuki w życiu człowieka - powiedziała pianistka Marta Polańska, dyrektor artystyczny festiwalu.

  Tegoroczna edycja festiwalu "Sfogato" zakończy się 6 grudnia rozstrzygnięciem konkursu kompozytorskiego na sygnał-dzwonek oraz konferencją naukową "Psychologia-Muzyka-Sztuka-Media" na Uniwersytecie Pedagogicznym, w trakcie której odbędzie się koncert laureatów konkursu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół