Abp Marek Jędraszewski napisał do diecezjan list, w którym apeluje o solidarność z potrzebującymi i włączenie się w inicjatywy, które z okazji I Światowego Dnia Ubogich będą odbywać się w Krakowie.
Na wstępie wskazał, że w archidiecezji krakowskiej bardzo mocne są tradycje wspierania potrzebujących. Przykładem na to jest m.in. postać św. Jana z Kęt, wykładowcy Akademii Krakowskiej, który zapoczątkował zwyczaj wprowadzania do profesorskiego refektarza ubogiego spotkanego na Rynku Głównym.
Opisał także Bractwo Miłosierdzia Bogarodzice, założone przez sługę Bożego ks. Piotra Skargę, i stanowiące najstarszą polską organizację wspierającą wszystkich ubogich, znaną obecnie jako Arcybractwo Miłosierdzia.
Ocenił też, że pomoc dla ubogich powinna być zakorzeniona w tajemnicy miłosierdzia, którą żyli św. Faustyna i Brat Albert. "W służbie miłosierdzia nawet fundusze, domy, zakłady i szpitale nie są najważniejsze (...). Najważniejszy jest człowiek; trzeba świadczyć swoim człowieczeństwem, sobą" - przytoczył słowa Karola Wojtyły z homilii obchodów 50. rocznicy śmierci Brata Alberta.
Arcybiskup przypomniał również, że w tym roku 33. niedziela zwykła, która została ustanowiona przez papieża Franciszka Światowym Dniem Ubogich, wypadnie 19 listopada. Zachęcił przy tym do aktywnego włączania się w wydarzenia organizowane z tej okazji w archidiecezji krakowskiej od 14 do 19 listopada, których centrum będzie stanowił Namiot Spotkania na Małym Rynku.
"To będzie wielka strefa współtworzenia - kilkudniowa przestrzeń wzajemnego poznawania się, porad specjalistów z różnych dziedzin, spotkań z duchownymi, spożywania posiłków, warsztatów, prezentacji filmów, metamorfoz wyglądu, występów artystów, a także nauki wtórnego wykorzystania produktów przeciwstawiającej się marnotrawstwu, o co prosi Ojciec Święty" - wyjaśnił, dodając, że w tym czasie w bazylice Mariackiej i kościele św. Barbary będą trwały rekolekcje oraz całodzienna adoracja Najświętszej Sakramentu.
Metropolita zapowiedział również, że w niedzielę 12 listopada przeprowadzona zostanie kwesta na pomoc potrzebującym z okazji Święta Ubogich oraz na dzieła charytatywne w parafiach i poprosił wiernych choćby o drobny datek. "Niech Wasza ofiara będzie wyrazem jedności z niosącymi pomoc oraz z tymi, którzy jej często potrzebują. Niech ta jałmużna stanie się owocem łączności wszystkich wiernych krakowskiej archidiecezji" - zaapelował.
Zachęcił także do krzewienia postawy w myśl przysłowia: "Gość w dom, Bóg w dom". "Niech Święto Ubogich będzie okazją do wzajemnego poznawania się z potrzebującymi i może zaproszenia na niedzielny obiad mniej zasobnego sąsiada, krewnego, kolegi z pracy czy samotnego" - zachęcił abp Jędraszewski.
"Zapraszam wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w ten szczególny czas świadczenia miłosierdzia potrzebującym, a ofiarodawcom, zespołom charytatywnym i wolontariuszom z różnych dobroczynnych organizacji zaangażowanych w przeprowadzenie tego wydarzenia z serca błogosławię" - zakończył swój list, który jest dziś odczytywany w kościołach i kaplicach archidiecezji krakowskiej.