• facebook
 • rss
 • Abyśmy umieli cierpienie przytulić

  Edyta Makar

  |

  Gość Krakowski 46/2017

  dodane 16.11.2017 00:00

  Filmowa etiuda „Hiob” to opowieść o cierpieniu i pretekst do dyskusji.

  Niepełnosprawni aktorzy, reżyser Maciej Sikorski oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Klika” zaprezentowali swoje dzieło 7 listopada w sali teatralnej przy kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. – Film powstał jako pretekst do dyskusji wokół Księgi Hioba. Chcemy poszukać światła pozwalającego lepiej zrozumieć przedstawiane tam treści – tłumaczyli organizatorzy spotkania. Tytułową rolę w etiudzie zagrał Tomasz Balon, który choruje na wielokończynowe porażenie mózgowe.

  Członkowie teatru Exit podkreślają, że mężczyzna nie potrzebuje grać, bo jest w nim prawda, której nie oddałby żaden zawodowy aktor. – Tomek w jakiś sposób jest Hiobem. Coś, co jest w świecie wadą, felerem, czymś niechcianym, odrzuconym, chcieliśmy uczynić naszym atutem – tłumaczył M. Sikorski.

  W filmie zagrali również: Marcin Konik, Ryszard Waligóra, Zbigniew Łuczyński i Joanna Sych. Na wizję cierpienia w biblijnej Księdze Hioba światło rzucił ks. Wojciech Węgrzyniak. Zauważył, że osoby, które proszą o uzdrowienie, a go nie otrzymują, przypominają Chrystusa modlącego się w Ogrójcu, by Bóg odsunął od Niego kielich. – Ci, którzy będą chorować do końca życia, są żywym przykładem Jezusa, który mówił: „Ja nie chcę chorować, ja nie chcę iść na krzyż, ale Ojcze, jeśli jest taka Twoja wola, niech się stanie” – wyjaśniał.

  Dodał również, że Jezus zrobił najwięcej dla ludzkości wtedy, gdy nic nie zrobił: kiedy nie mógł ruszyć ręką, kiedy nie mógł nic powiedzieć. W kolejnej części spotkania odbyła się dyskusja, którą poprowadził nasz kolega redakcyjny Marcin Jakimowicz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół