13 grudnia w Domu Arcybiskupów Krakowskich powołano komitet organizacyjny, który zajmie się przygotowaniami uroczystości beatyfikacyjnych służebnicy Bożej, mających się odbywać w przyszłym roku w Krakowie.
Przewodniczącym komitetu został bp Jan Zając, natomiast koordynatorem - ks. Robert Tyrała. Nad przygotowaniem uroczystości, która odbędzie się prawdopodobnie 28 kwietnia 2018 r., będzie pracowało prawie 40 osób, w tym osoby świeckie i duchowne podzielone na sekcje: duszpasterską, liturgiczną, dekoracyjną, porządkową i medialną. - Najważniejsze będzie przygotowanie duszpasterskie, czyli ukazanie postaci H. Chrzanowskiej, która ma być czczona nie tylko jako błogosławiona, ale ma być wzorem postępowania. Trzeba uczynić wszystko, żeby pokazać, kim ona była i jakie niesie przesłanie. Nie chodzi tylko o to, by przygotować się na ten jeden moment beatyfikacji, ale by w przyszłości stale czerpać z niej wzór służby drugiemu człowiekowi. Sama beatyfikacja jest tylko potwierdzeniem, że zasługuje na to, żeby doznawać pełni nieba i dawać nam dobry przykład - powiedział bp Zając.
Jak z kolei zaznaczył metropolita krakowski, beatyfikacja służebnicy to wielkie wydarzenie, które wpisuje się w historię Kościoła krakowskiego. - Ona była wzorem tej szczególnej opieki wobec osób z zagrożonym życiem. Decyzja Ojca Świętego, powołująca ją do grona błogosławionych, jest tego dowodem. Warto mieć też na uwadze, że ta beatyfikacja, odnosząca się szczególnie do ochrony i służby życiu, wpisuje się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. H. Chrzanowska jest jedną z bardziej przejmujących postaci, jeśli chodzi o troskę o jak najlepszą kondycję naszego narodu - zauważył abp Marek Jędraszewski.
Hanna Chrzanowska (1902-1973) była krakowską pielęgniarką, córką prof. Ignacego Chrzanowskiego, polonisty z UJ, opiekującą się ze szczególnym oddaniem ciężko chorymi w ich domach, o której kard. Karol Wojtyła wspomniał, że była dla niego "ogromną pomocą i oparciem". Jej proces beatyfikacyjny otworzył w 1998 r. w Krakowie kard. Franciszek Macharski, który dobrze ją znał. Postępowanie na szczeblu diecezjalnym dało okazję do dokładnego prześledzenia życia i działalności pielęgniarki i zakończyło się w 2002 roku. 7 lipca br. papież Franciszek zatwierdził dekret beatyfikacyjny w jej sprawie. Podstawą było uznanie cudu uzdrowienia mieszkanki Krakowa z 2001 r. za przyczyną służebnicy Bożej.