• facebook
 • rss
 • Przyjście Jezusa na świat to początek nowej ery

  łk

  dodane 01.01.2018 12:03

  W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki podczas Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia metropolita krakowski przekonywał, że Nowy Rok powinien upłynąć wierzącym ze świadomością, że należą do Chrystusa.

  Na wstępie homilii wygłoszonej w łagiewnickiej kaplicy klasztornej abp Marek Jędraszewski przypomniał, że w starożytności lata liczyły się od założenia Rzymu.

  - W ten sposób chciano nie tylko wskazywać na początki Imperium Rzymskiego, ale przede wszystkim nieustannie demonstrować jego wielkość - wyjaśnił dodając, że Wieczne Miasto przewyższało potęgą inne państwa i że "w jego imieniu, zgodnie z prawem, decydowano o życiu i śmierci wszystkich jego mieszkańców".

  - Stąd rzymski prokurator Piłat mógł z ogromną pewnością siebie, za którą kryła się cała potęga Imperium, zapytać stojącego przez nim Jezusa: „Nie chcesz ze mną mówić? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić ciebie i mam władzę ciebie ukrzyżować?” - powiedział.

  Metropolita zaznaczył też, że po zmartwychwstaniu Chrystusa Imperium Rzymskie wydało chrześcijaństwu śmiertelną walkę, chcąc obronić pogański porządek. W końcu jednak to wierzący w Jezusa, przez wieki prześladowani, urośli w siłę, a Rzym chylił się ku upadkowi.

  - Stąd w VI wieku papież Jan I zlecił mnichowi o imieniu Dionizy Mniejszy opracowanie nowej rachuby czasu. Jej punktem fundamentalnym stał się rok narodzenia Zbawiciela świata - tłumaczył arcybiskup, wskazując przy tym, że oświeceniowe próby wyrugowania chrześcijaństwa z kultury sprawiły, że zamiast "po narodzeniu Chrystusa", zaczęto stosować określenie "nasza era".

  - Jednak w swej istocie liczenie pozostało to samo a punktem odniesienia jest narodzenie Chrystusa. I to stanowi o radykalnej nowości, jaką Jednorodzony Syn Boży (...) wniósł w dzieje świata. Wraz z Jego narodzeniem w Betlejem zaczęła się dla nas wszystkich nowa era - podkreślił.

  Zdaniem hierarchy przyjście na świat Jezusa otwarło nowe przestrzenie wolności, o których świadczą "kolejne pokolenia chrześcijan, którzy słowem i przykładem pociągali za sobą coraz to nowych Jego wyznawców", a tajemnica wcielenia najbardziej przejmująco ukazuje miłosierdzie Boga wobec ludzkości.

  - Z największą pokorą i ufnością prośmy u progu tego Nowego Roku, aby był to dla każdej i każdego z nas rok wzruszających i przejmujących doświadczeń tego, jak bezmierne jest miłosierdzie Boże dla wszystkich, którzy w Jezusie, Panu naszym, tego miłosierdzia upatrują - zachęcał abp Jędraszewski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • JAWA25
   01.01.2018 16:23
   Jako że Dionizy nie znał skądinąd daty Narodzenia Pańskiego zaś późniejsze obliczenia Keplera wskazują, iż Narodzenie nastąpiło około 6 czy 7 lat wcześniej niż przyjął Dionizy, bezpieczniej pisać "nasza era". Inaczej bowiem powstałoby zdanie "Chrystus narodził się 7 lat przed Narodzeniem Chrystusa".
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół