Krakowskie klaryski rozpoczną jutro wieczorem Nowennę Miesięcy przed listopadowym jubileuszem 750 rocznicy śmierci (narodzin dla nieba) bł. Salomei Piastówny (1211-1268), ich pierwszej polskiej współsiostry.
Nowenna rozpocznie się w poniedziałek 19 lutego w ich klasztornym kościele św. Andrzeja Apostoła przy ul. Grodzkiej 54, przylegającym do klasztoru. O godz.15 po wystawieniu Najświętszego Sakramentu zostanie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, o godz. 16.30 odbędą się Nieszpory zaś o godz. 17 rozpocznie się Msza św., po której odbędzie się nabożeństwo do bł. Salomei i uczczenie jej relikwii. Tak będzie także każdego 19 dnia kolejnych 8 miesięcy, aż do października. Finał uroczystości jubileuszowych odbędzie się zaś 19 listopada, w dniu liturgicznego wspomnienia bł. Salomei.
Siostry zapraszają do modlitw w poszczególnych miesiącach wybrane grupy wiernych: w lutym osoby konsekrowane, w marcu młodzież, w kwietniu kleryków seminarium duchownego, w maju członków Klubu Inteligencji Katolickiej, w czerwcu katechetów, nauczycieli i wychowawców, w lipcu członków Apostolatu Margerytka, w sierpniu członków Duszpasterstwa Trzeźwości, we wrześniu wszystkich wiernych ze względu na dzień modlitw za Ojczyznę, w październiku zaś małżeństwa i rodziny. - W czasie Nowenny Miesięcy będziemy po Mszy św. modlić się Litanią do błogosławionej Salomei i naszą modlitwą za Ojczyznę przez wstawiennictwo bł. Salomei, którą jako wspólnota odmawiamy codziennie w południe w trakcie nawiedzenia Najświętszego Sakramentu. Zależy nam na włączeniu tej modlitwy do Nowenny Miesięcy z racji tego, że ogarniamy nią różne grupy społeczne w naszej Ojczyźnie - mówi s. Joanna Długa OSC, ksieni klasztoru klarysek w Krakowie.
Klaryski to żeńska linia zakonu franciszkańskiego, zainicjowana w XII w. przez św. Klarę.
Bł. Salomea była pierwszą klaryską polską. - Narodziła się w 1211 lub 1212 r. w komnacie zamku wawelskiego jako córka księcia Leszka z rodu Piastów zwanego Białym i jego żony księżnej Grzymisławy. Także w Krakowie, po jej śmierci w 1268 r. w klasztorze w Skale, spoczęły doczesne szczątki błogosławionej i tutaj, szczególnie u franciszkanów i wśród jej współsióstr klarysek, przebywających pod Wawelem od 1316 r. szerzy się jej kult - mówi Piotr Stefaniak, historyk, biograf bł. Salomei. - Wyniesiona na ołtarze w 1672 r. była postacią niezwykłą. Wydana za mąż za księcia węgierskiego Kolomana, krótkotrwałego króla Halicza następnie władcy chorwackiego, po jego śmierci, w 1243 r. wróciła do Krakowa, na dwór panującego tam wówczas księcia Bolesława Wstydliwego, swego brata. Następnie postanowiwszy żyć w zakonnym ubóstwie, została pierwszą polską klaryską i korzystając z pomocy współsióstr z Czech doprowadziła w 1245 r. do powstania pierwszej wspólnoty klarysek w Polsce. Była prekursorką nowych form pobożności. To pierwsza znana Polka, która zdecydowała się trwać wraz z mężem w tzw. białym małżeństwie. Była przy tym kobietą odważną, umiejącą realizować swe wybory życiowe - dodaje P. Stefaniak.