Ks. Jerzy Bryła od 70 lat służy Bogu i ludziom

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

|

GOSC.PL

publikacja 07.06.2022 09:44

W Operze Krakowskiej odbyła się 6 czerwca gala ku czci 94-letniego ks. inf. Jerzego Bryły, wieloletniego duszpasterza artystów krakowskich i proboszcza parafii Najświętszego Salwatora, obchodzącego 70. rocznicę święceń kapłańskich.

Ks. Jerzy Bryła od 70 lat służy Bogu i ludziom "Służyłem i służę Bogu i ludziom. Po cóż o tym wiele gadać" - zwykł mawiać ks. inf. Jerzy Bryła, gdy zbyt długo mówi się o jego zasługach. Grzegorz Kozakiewicz

Marek Mirosławski, współpracujący z jubilatem, podkreślił, że jest on obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji krakowskiej, zarówno wiekiem, jak i stażem. Obchodzi zaś podwójny jubileusz, bo 25 lat temu otrzymał od papieża Jana Pawła II tytuł protonotariusza apostolskiego, zwanego potocznie infułatem.

Galę i towarzyszący jej koncert zamykający Letni Festiwal Operetkowy na Wiśle im. Iwony Borowickiej prowadził Jakub Oczkowski. - Świętujemy podwójny jubileusz przyjaciela artystów, postaci niezwykłej, która na przestrzeni wielu lat wspierała ich duchowo - zaznaczył.

Jubilat był zaś bardzo wzruszony dowodami pamięci. - Dzisiaj kieruję myśli do Boga, który obdarzył mnie swoimi dobrami i wezwał mnie do kapłaństwa. Pan Jezus mówił: "Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem" - powiedział ks. Bryła. - Dziękuję Bogu oraz wszystkim za dobroć i życzliwość, za przyjaźń. Największą łaską, jaką chciałbym wyprosić dzisiaj u Boga, to ta, żeby za mnie, który jest już "pod zachód słońca", przyszły nowe powołania, nowi kandydaci do kapłaństwa, którzy zdecydowaliby się na pójście za Chrystusem - dodał jubilat.

Życzenia dla niego nadesłał kard. Konrad Krajewski w imieniu papieża Franciszka oraz biskupi: Marek Jędraszewski, Antoni Długosz, kard. Kazimierz Nycz i Grzegorz Ryś. "Proszę przyjąć moje gratulacje z okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich, które ksiądz infułat przyjął z rąk ks. arcybiskupa Eugeniusza Baziaka 29 czerwca 1952 roku w katedrze wawelskiej. Łącząc się ze wszystkimi, którzy z wdzięcznością pragną otaczać księdza miłością i życzliwością, składam serdeczne życzenia i zapewnienia o modlitwie. Maryi, Matce kapłanów, zawierzam osobę księdza infułata i z serca błogosławię" - napisał metropolita krakowski. Życzenia przekazali także wojewoda krakowski Łukasz Kmita i prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Osobiście składali je m.in. przedstawiciele artystów, Bractwa Kurkowego i Małopolskiej Rady Seniorów. Utwory klasyki operetkowej śpiewali jubilatowi m.in. artyści Opery Krakowskiej, grała zaś orkiestra Krakowskiej Młodej Filharmonii pod dyrekcją Tomasza Chmiela.

W ramach obchodów jubileuszowych ks. Bryła odprawił 5 czerwca Mszę św. w kościele norbertanek na Zwierzyńcu. 29 czerwca zaś, w okrągłą rocznicę swoich święceń kapłańskich, odprawi o godz. 17 Mszę św. w kościele św. Floriana, gdzie niegdyś duszpasterzował.

Czytaj także:

Święty Jerzy z Salwatora

Ksiądz infułat Bryła urodził się 24 maja 1928 r. w Nowym Brzesku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 29 czerwca 1952 r. w katedrze wawelskiej z rąk abp. Baziaka. W 1958 r. przejął duszpasterstwo akademickie w parafii św. Floriana z rąk ks. Karola Wojtyły. Ten zaś, będąc już metropolitą krakowskim, mianował w 1975 r. ks. Bryłę proboszczem parafii Najświętszego Salwatora na krakowskim Zwierzyńcu. "Daję wam dobrego pasterza" - powiedział, wprowadzając go do parafii.

Gospodarzem salwatorskim był do 2005 roku. Był nie tylko świetnym proboszczem, ujmująco grzecznym i życzliwym dla parafian, lecz także poświęcił się działalności na innych polach. Od 1968 do 2019 r. był duszpasterzem artystów krakowskich. Oprócz opieki duchowej nad nimi był również w 1958 r. prekursorem nowoczesnego duszpasterstwa osób głuchych w archidiecezji krakowskiej. Był również kapelanem Bractwa Kurkowego, sióstr wizytek i wodociągowców. Przez wiele lat, bez żadnej ostentacji, wspierał ubogich i potrzebujących.

W 1997 r. papież Jan Paweł II mianował go protonotariuszem apostolskim, czyli infułatem, "poznawszy szczególne zalety ducha i umysłu, dzięki którym przez pracę i gorliwość troszczy się o rozszerzanie dzieł". W 2000 r. za zasługi dla Krakowa wyróżniono go medalem Cracoviae Merenti, w 2014 r. zaś - honorowym obywatelstwem miasta. Posiada również wysokie odznaczenia państwowe.

Ze względu na pobożność i uczynki miłosierne zwą go powszechnie "świętym Jerzym". On nie lubi jednak mówić o swoich zasługach. "Służyłem i służę Bogu i ludziom. Po cóż o tym wiele gadać" - powiada.