Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło dziś udział w jubileuszowej XXX Pielgrzymce Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej odprawiono przy ołtarzu polowym Mszę św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. - Trzeba odbudować naszą ojczyznę nie tylko w wymiarze materialnym, ale także gdy chodzi o jej etos, o wartości, którymi się ma kierować, myśląc o tym jak Polska ma wyglądać w kolejnych wiekach - mówił do pielgrzymów metropolita krakowski. Przypomniał także o peregrynacji ikony Świętej Rodziny w archidiecezji krakowskiej, dzięki której wierni odkrywali jak wielkie i wspaniałe jest życie, dane przez Boga, jak święte są związki małżeńskie i fundamentalne rodziny Bogiem silne. - Związani ze Świętą Rodziną potrafimy przeżyć nawet największe burze i nieszczęścia osobiste, dziejowe i kulturowe. Konieczne jest spotkanie ze Świętą Rodziną, modlitwa w rodzinach, ale ponad wszystko: radość z tego, że jesteśmy Bożymi dziećmi i wiemy, jak żyć - wskazał arcybiskup.
W kontekście deklaracji niektórych polityków, zamierzających uchwalić prawo, zezwalające na zabijanie nienarodzonych dzieci do 12. tygodnia ciąży, metropolita przywołał postać Stanisławy Leszczyńskiej, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, położnej, która w warunkach obozowych, odebrała 3 tys. porodów. Obecnie toczy się jej proces beatyfikacyjny. - Stanisława Leszczyńska upominała się o godność człowieka. Można ją wpisać w niezwykły szereg ludzi świętych, którzy w Oświęcimiu, uchodzącym za zapomniane przez Boga dno piekła, jak Maksymilian Maria Kolbe, uważali że dobro drugiego człowieka i jego życie jest czymś tak wielkim i wspaniałym, że warto za nie oddać własne. Tacy ludzie tworzą etos Europy, wpisują się w wielką tradycję chrześcijaństwa, bez którego Europy nie można zrozumieć. Jak na tym tle pojąć, że aborcja ma się stać prawem każdej kobiety i że uważa się to za jedno z najbardziej cennych tzw. "europejskich wartości"? - mówił abp Jędraszewski.
Czytaj także: