Zapisane na później

Pobieranie listy

500 lat temu urodził się król Zygmunt II August

Dzisiaj mija 500 lat od chwili, gdy na zamku krakowskim urodził się królewicz Zygmunt, syn króla Zygmunta I z dynastii Jagiellonów i Bony Sforzy. Z okazji tej rocznicy przez cały sierpień będzie można odwiedzić, niedostępne na co dzień, wnętrze Kaplicy Zygmuntowskiej w katedrze wawelskiej.

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

|

GOSC.PL

dodane 01.08.2020 02:00
0

Kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, świętego Zygmunta i św. Barbary, jest perłą architektury renesansowej. Jej kopuła z pozłacanym dachem jest charakterystycznym, bardzo dobrze znanym elementem widoku katedry z zewnątrz. Wybudowana w latach 1517–1533 jako mauzoleum rodowe Jagiellonów, posiada m.in. dwa piękne nagrobki marmurowe króla Zygmunta I Starego (dzieło Berecciego) i Zygmunta Augusta (którego autorem jest Santi Gucci). Obydwaj monarchowie brali udział w odprawianych tu nabożeństwach.

- Ze względów konserwatorskich kaplicę można na co dzień oglądać jedynie przez zamkniętą ozdobną kratę. Teraz, dla przypomnienia rocznicy królewskich urodzin, będzie ją można oglądać bez przeszkód od 1 sierpnia aż do końca tego miesiąca - poinformował ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz wawelskiej parafii archikatedralnej. - Zachęcamy, by przy okazji odwiedzin Kaplicy Zygmuntowskiej pomodlić się za króla Zygmunta Augusta i pozostałych monarchów pochowanych w podziemiach katedry. Warto  też zejść do nich i zobaczyć m.in. odnowiony niedawno sarkofag królewski - dodał ks. Sochacki.

Sarkofag Zygmunta Augusta był konserwowany od maja do grudnia ub. roku. Na wieko trumny żyjącego w latach 1520–1572 monarchy powróciła także tablica herbowa, która w trakcie jednej z poprzednich renowacji, została przełożona na wieko trumny siostry Zygmunta Augusta, królowej Anny Jagiellonki (1523–1596). Na tarczy widać herby: Królestwa Polskiego – Orła Białego, Wielkiego Księstwa Litewskiego – Pogoń, na dole od lewej herby Ziem: Kijowskiej – Archanioła Michała, Smoleńskiej – Niedźwiedzia i Wołyńskiej – Krzyż. Pośrodku widnieje herb matki Zygmunta Bony ze Sforzów – Wąż. Co ciekawe, wpływ na wygląd dekoracji sarkofagu miał ponoć sam król.

Królewicz Zygmunt już w wieku 9 lat został Wielkim Księciem Litewskim. W wieku 10 lat został koronowany na króla Polski, jeszcze za życia ojca. Pełnię rządów objął dopiero po jego śmierci w 1548 r.  Jednym z jego wielkich osiągnięć politycznych było zawarcie w 1569 r. tzw. Unii Lubelskiej. Dotychczasowa unia personalna łącząca Polskę i Litwę, zamieniła  się w unię realną, w rezultacie której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów ze wspólnym nie tylko monarchą, lecz także sejmem, pieniądzem i polityką zagraniczną.

Zygmunt August był także mecenasem sztuki. Zgromadził m.in. kolekcję cennych tkanin – arrasów, bibliotekę, nakazywał budowę okazałych budynków. Okres jego panowania był apogeum „złotego wieku” kultury polskiej. Jednym z jego sekretarzy był m.in. poeta Jan Kochanowski, zaś nadwornym kompozytorem Marcin Lwowczyk, zwany też Marcinem Leopolitą.

Monarcha zmarł 7 lipca 1572 r. w Knyszynie. Jego wawelski pogrzeb odbył się dopiero w 1574 r., od 11 do 13 lutego.

Z okazji rocznicy urodzin monarchy Poczta Polska wprowadziła dziś do obiegu znaczek pocztowy o nominale 3,30 zł zaprojektowany przez Bożydara Grozdewa. Przedstawiono na nim fragment namalowanego w 1867 r. obrazu Jana Matejki „Zygmunt i Barbara” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. W tło liczby 500 wpisany został motyw arrasu, pokrywającego krzesło z monogramem Zygmunta Augusta, pochodzące ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Król Zygmunt August jest uważany za twórcę Poczty Polskiej. To z jego polecenia 18 października 1558 roku, ustanowiono stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń za pomocą rozstawnych koni.

Zespół muzyki dawnej Floripari przygotował z okazji królewskich urodzin program „Sigismundus – 500”. To opowieść o życiu i dokonaniach monarchy, snuta za pomocą muzyki, tańca i słowa. – Prezentowane utwory Wacława z Szamotuł, Valentinusa Bakfarka, Jakuba Polaka, Cypriana Bazylika, Mikołaja Gomółki, Cipriana de Rore, Adriana Willaerta, utwory z Krakowskiej Tabulatury Lutniowej, tańce z Tabulatury Jana z Lublina oraz kompozycje anonimowe, m.in. „Pienie o electii krala polskiego Sigmunta wtorego Augusta pirwego”, „Pieśń o weselu najjaśniejszego króla Zygmunta II Augusta”, „Napis nad grobem zacnej Królowej Barbary Radziwiłłówny” były wykonywane niegdyś na dworze króla Zygmunta - poinformowała Justyna Grabowska z zespołu Floripari. - Spektakl łączy w całość postać Mistrza – Narratora: w tej roli znakomitość polskiego teatru – Jerzy Trela, który przytoczy fragmenty listów z epoki oraz teksty z renesansowych kronik polskich, traktujące o rządach, polityce, życiu dworskim, a także o obyczajach, jakie panowały w czasach króla Zygmunta August - dodała przedstawicielka zespołu. Najbliższe przedstawienie tego spektaklu muzyczno-słownego odbędzie się na początku września w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich w Kielcach.

500 lat temu urodził się król Zygmunt II August   Odnowiony sarkofag króla Zygmunta II Augusta w podziemiach katedry wawelskiej. Bogdan Gancarz /Foto Gość

Czytaj także:

Sarkofagi królewskie odzyskały blask

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..