Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nadzieja dla ubogich

W Krakowie trwa budowa centrum pomocy św. o. Pio

-Konkretyzują się nasze plany i marzenia stworzenia ośrodka który wyjdzie na przeciw ludzkiej biedy, szczególnie bezdomności i ubóstwa – powiedział o. Henryk Cisowski OFM Cap, dyrektor kapucyńskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, w trakcie prezentacji stanu prac budowlanych drugiej części Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk. Pierwsza część, wybudowana na terenie klasztoru kapucynów przy ul. Loretańskiej, już działa. Osoby ubogie, bezrobotne, chore, mogą tu znaleźć zarówno pomoc duchową jak i socjalną, uzyskać bezpłatne porady prawne i zawodowe.

Na razie przy Smoleńsku wciąż trwają prace budowlane i dziennikarzom obserwującym postęp robót przychodzi wspinać się w cementowym po schodach z nieosłoniętego betonu, przekraczać dziesiątki kabli, zaglądać do pomieszczeń wybudowanych w stanie surowym. W połowie 2013 r. gdy budowa się zakończy, wszystko ma tu wyglądać inaczej.  –W piwnicach będzie pralnia samoobsługowa i łaźnia. Na parterze duża jadłodajnia kontynuująca tradycje prowadzonej tu od wielu lat przez siostry felicjanki Kuchni Społecznej s. Samueli. I piętro przeznaczymy na ambulatorium medyczne. Do jego prowadzenia zaprosiliśmy organizację Lekarze Świata. Na II piętrze znajda się sale do rozmaitych kursów zawodowych i terapii zajęciowych. Poddasze przeznaczymy zaś dla celów administracyjnych – wylicza o. Cisowski.

Nie wiadomo na razie, ile osób będzie korzystało z pomocy w centrum św. o. Pio. – W Krakowie przebywa ok. 3 tys. bezdomnych, ale wsparcia szukają nie tylko oni, lecz także osoby ubogie, których nie stać na jedzenie czy płatną wizytę u lekarza. Do centrum przy Loretańskiej przychodzi ok. 100 osób miesięcznie. Tam jednak pomoc ma inny charakter niż ta którą będzie można znaleźć przy Smoleńsku – mówi Iwona Surmaj, kierownik punktu konsultacyjnego w centrum przy Loretańskiej. – Przez pierwszy rok działalności będziemy obserwować kto do nas przychodzi, jakie są potrzeby i w zależności od tego zmodyfikujemy formy naszej pomocy – dodaje o. Cisowski.

Budowa drugiej części centrum jest finansowana z odpisu 1 proc. podatku na rzecz Dzieła Pomocy Św. Ojca Pio. –Mamy nadzieję, że przychodów z „1 procentu: wystarczy również - na działalność – mówi o. Cisowski. – Mamy poza tym pierwsze deklaracje pomocy. Galeria Krakowska sfinansuje zakup jednej pralnicy oraz koszty jej eksploatacji – dodaje.

Budynek przy ul Smoleńsk powstaje na działce należącej do sióstr felicjanek. –Cieszymy się, że będzie w tym miejscu kontynuowana w nowocześniejszej formie działalność naszej liczącej ponad 130 lat kuchni społecznej s. Samueli. Mimo zawieszenia jej funkcjonowania na czas budowy centrum, w naszym klasztorze nadal udzielamy doraźnej pomocy żywnościowej -  mówią felicjanki: s. Alina, przełożona prowincjalna i s. Antonella.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy