Kolejna edycja wykładu monograficznego „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich” rozpocznie się już 4 października.
Tematyka wykładów obejmuje relacje między Polakami a Żydami i między chrześcijaństwem a judaizmem. Prowadzący omawiają je jednak na bardzo szerokim tle teologicznym, historycznym i politologicznym. – Wykłady te pozwalają nam zrozumieć żydowskie korzenie chrześcijaństwa – mówi Janusz Poniewierski, prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Podkreśla, że jest to także cenne uzupełnienie edukacji: – Dowiadujemy się między innymi czym faktycznie jest Talmud i na czym polegała haskala, a bez tej wiedzy doprawdy trudno uważać się za człowieka wykształconego.
To już trzecia edycja wykładu (nagrania z poprzedniego roku akademickiego można znaleźć na stronie internetowej MIEiD). Od tego roku będzie się on odbywał w budynku Uniwersytetu Papieskiego przy ul. Franciszkańskiej 1 (sala 124) – dotychczas bowiem spotkania miały miejsce w murach seminarium duchownego (ul. Podzamcze). Zmienia się również termin wykładów – z poniedziałku na czwartek. Początek zajęć o godzinie 15.
Studenci mogą zaliczyć cykl „ABC relacji…” jako jeden z wykładów kursowych. Trwa on dwa semestry i kończy się egzaminem, a jego zaliczenie ma wartość 4 punktów ECTS. W przypadku studentów spoza Uniwersytetu Papieskiego konieczna jest zgoda macierzystej uczelni. Zapisy prowadzone są bezpośrednio na wykładach.
– Warto pamiętać, że obecność Żydów budowała przez wieki naszą kulturę – mówi Janusz Poniewierski. Przypomina, że byli oni naszymi sąsiadami, współobywatelami Rzeczypospolitej, twórcami polskiej nauki, literatury, sztuki, medycyny czy prawa. – Słuchając tej serii wykładów możemy na nowo odkryć owego „starszego brata”, którego utraciliśmy w tak dramatycznych okolicznościach – przekonuje prezes „Przymierza”.