Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Muzykologiczny obywatel Krakowa

Prof. Mieczysław Tomaszewski został Honorowym Obywatelem Krakowa.

Wybitnego muzykologa, znawcę twórczości Chopina nagrodzono za zasługi naukowe i edytorskie. Z powodu choroby, dyplom Honorowego Obywatela odebrała 25 września - w imieniu męża - Wanda Tomaszewska.

Prof. Tomaszewski od 1954 r. pracował w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie, szefując mu w latach 1966-1988. Pod jego kierownictwem ta oficyna wydawnicza osiągnęła bardzo wysoki poziom. Wniósł również wiele do muzykologii jako wykładowca Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor dzieł o Chopinie oraz pieśni romantycznej.

„Sześćdziesiąt lat temu Profesor Tomaszewski wybrał Kraków na miejsce swojego życia, pracy naukowej i wydawniczej. Ta decyzja zaważyła nie tylko na życiu Mieczysława Tomaszewskiego, lecz także na kulturalnym i akademickim rozwoju Krakowa. Jako samorządowcy Krakowa czujemy się wdzięczni i dumni, mogąc pracować na rzecz społeczności, której przedstawiciele wnoszą tak wiele nie tylko w rozwój miasta, lecz również całego kraju. (...) Mieczysław Tomaszewski uosabia cnoty, jakie zwykło przypisywać się przedstawicielom nauk humanistycznych – wytrwałość w dążeniu do prawdy, poświęcenie swojej dziedzinie, wrażliwość na piękno, przekonanie, że sztuka stanowi jedno z najwyższych dóbr w życiu pojedynczych ludzi i społeczności” – napisano w uchwale Rady Miasta.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma