Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego wzbogaciło się o ponad 50 godzin nagrań, tysiące dokumentów oraz przedmioty należące do australijskich Sybiraków.
Przywieźli je pracownicy i studenci krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, którzy w ubiegłym roku uczestniczyli w wyprawie naukowej do Perth w zachodniej Australii. Trzytygodniowa ekspedycja odbyła się we wrześniu 2011 r. z okazji 20-lecia istnienia Związku Sybiraków w zachodniej Australii. W tym czasie jej uczestnicy odwiedzili żyjące jeszcze osoby (25 mieszkańców), które w czasie II wojny światowej zostały deportowane na Syberię i do Kazachstanu, a następnie do Indii i do Afryki, by w 1950 r., w liczbie 1,2 tys. osób, trafić do Perth w Australii Zachodniej i zamieszkać tam na stałe. Dzięki ich inicjatywie i wysiłkowi do dziś działają tam polskie ośrodki kultury, teatry, czasopisma. Ważną rolę pełni tam też parafia.
Wśród przywiezionych do Polski kopii i oryginałów dokumentów oraz odbitek zdjęć wiele pochodzi z czasów pobytu Sybiraków w polskich osiedlach w Indiach i Afryce, w których mieszkali, zanim przypłynęli do Australii. Do Krakowa trafiły też m.in. mundur harcerski, wyroby krawieckie i tkackie.
Część zdjęć i fragmenty wywiadów z Sybirakami można oglądać na wystawie „Polscy Sybiracy w Australii”, zorganizowanej w holu głównym UP przy ul. Podchorążych 2. Będzie ona czynna do końca października. Pozostałe zbiory znalazły swoje miejsce w archiwum oraz muzeum Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Forcie Skotniki (ul. Kozienicka 24).