Nowy tramwaj

Już za kilka dni regularne kursy po Krakowie rozpocznie tramwaj najnowszej generacji „Bombardier”.

Oficjalna prezentacja nowego tramwaju NGT8 odbyła się w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Najnowszy „Bombardier” ma prawie 33 metry długości i jest o ponad 6 metrów dłuższy od tramwajów obecnie kursujących po Krakowie. Może nim jednocześnie podróżować 290 osób, w tym 77 na miejscach siedzących. Ma atrakcyjny, opływowy kształt oraz nowoczesne wnętrze - m.in. ledowe oświetlenie, układ i wygląd siedzeń, klimatyzację oraz nawiewowy system ogrzewania. Specjalne podświetlenie poręczy, uwzględnia potrzeby osób słabowidzących. Bezpieczeństwo podróżującym zapewnia nowoczesny monitoring oraz możliwość kontaktu kontaktu pasażerów z prowadzącym pojazd za pomocą urządzenia „interkom” zamontowanego obok drzwi tramwaju.

Najnowszy „Bombardier” generuje też mniej drgań. Przekłada się to na mniejsze zużycie torowisk oraz mniejsze narażanie znajdujących się w pobliżu linii tramwajowych budynków, w tym zabytkowych, na uszkodzenia. Wagony wyposażone są w specjalne osłony zamontowane na podwoziu, które tłumią hałas. W każdym tramwaju zostały zainstalowane dwa automaty biletowe oraz odpowiednio rozmieszczone kasowniki. W automatach biletowych i kasownikach dla pasażerów nie znających języka polskiego jest dostępnych kilka wersji językowych, m.in. język niemiecki i angielski.

 „Bombardier” NGT8 będzie jeździł na linii 14 z Bronowic do Mistrzejowic. Dzięki temu w nowoczesnego niskopodłogowego pojazdu będą też mogli korzystać mieszkańcy Nowej Huty.

„Bombardier” jest jednym z 24 wagonów zakupionych przez MPK SA w ramach unijnego projektu „Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji krakowskiej - etap II”.

Kolejne wagony będą docierały do Krakowa sukcesywnie. Do końca roku trafi ich tu kilkanaście.  Ostatecznie wszystkie 24 nowoczesne „Bombardiery” dotrą do Krakowa do połowy 2013 roku. Wtedy po torowiskach będzie ich kursowało łącznie 74, a ponad połowa wszystkich tramwajów będzie dysponowała wejściem niskopodłogowym.

« 1 »