Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Lekcja historii i pamięci

W Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się 5 października „Lekcja pamięci”, poświęcona pamięci gen. Stanisława Sosabowskiego.

Jeszcze przed koncertem zespołu Promyki Krakowa publiczność mogła spotkać się z żołnierzami 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. S. Sosabowskiego, którzy prezentowali umundurowanie oraz uzbrojenie.

Podczas występu 26-osobowy zespół pod kierunkiem Romy Doniec-Krzemień zaprezentował wiersze i utwory związane z wydarzeniami bitwy pod Arnhem i desantem polskich spadochroniarzy. Przypomniano postać gen. Stanisława  Sosabowskiego, jego zasługi organizacyjne i waleczność. Nie zabrakło także opowieści o niesłusznej dymisji generała i pozbawieniu go dowództwa.

Krótkie filmy prezentowane w trakcie koncertu przypomniały historię przywrócenia honoru gen. Stanisławowi Sosabowskiemu. Były to materiały między innymi z wręczenia holenderskich odznaczeń przez królową Beatrix w roku 2006 i obchodów 60. rocznicy bitwy pod Arnhem w roku 2004.

Zespół Promyki Krakowa od 1994 roku jest świadkiem tych wydarzeń i co roku bierze udział w obchodach rocznicy bitwy. W strojach ludowych członkowie zespołu grają tam dla weteranów, składają kwiaty pod pomnikiem w Arnhem, a przede wszystkim uczestniczą w uroczystościach Dnia Polskiego w Driel.

– Koncert wypadł bardzo dobrze, publiczność nagrodziła artystów brawami, a z wypowiedzi po koncercie wynika, że "Lekcja" Promyków Krakowa była potrzebna i zostanie dobrze zapamiętana – mówi Anna Kołodziejczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Promyki Krakowa. – Niestety, wśród publiczności niewiele było młodzieży – dodaje.

Zespół planuje powtórzenie koncertu, ale data i miejsce kolejnego wydarzenia nie są jeszcze znane.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy