Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zieleński w Wenecji

Z okazji Roku Wiary w weneckiej bazylice św. Marka zabrzmi muzyka Mikołaja Zieleńskiego (1550-1616). Wykona ją krakowski zespół Collegium Zieleński pod dyr. Stanisława Gałońskiego.

Koncert odbędzie się we wtorek 30 października o godz. 20.30. Dedykowany będzie pamięci Papieża Jana Pawła I, niegdyś Patriarchy Wenecji, w setną rocznicę jego urodzin.

- Miejsce koncertu jest nieprzypadkowe! Ten organista i kompozytor muzyki religijnej uważany za najwybitniejszego kompozytora polskiego przed Chopinem był bowiem związany z Wenecją. Komponował wg zasad „szkoły weneckiej” i w Wenecji w 1611 r. w oficynie Jakuba Vincentiego ukazała się drukiem partytura jego offertoriów - mówi Stanisław Gałoński.

Od lat propaguje on twórczość Zieleńskiego, najpierw jako szef założonego przez siebie zespołu Capella Cracoviensis i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” (którym kieruje do dziś), obecnie zaś jako prezes Fundacji Capella Cracoviensis. Do nagrywania i wykonywania utworów tego kompozytora Gałoński stworzył specjalny zespół muzyków - Collegium Zieleński.

Nagrał wraz z nim oraz ze słynnymi solistami śpiewakami: brytyjską sopranistką Emmą Kirkby i amerykańskim basem Joelem Frederiksenem sześć płyt z setką zachowanych kompozycji Zieleńskiego. Wydane przez firmę DUX płyty zostały uhonorowane  m.in. trzema prestiżowymi nagrodami „Orphée D’Or” i dwukrotnie polskimi „Fryderykami”.

- W Wenecji wykonamy wydane tu niegdyś „Offertoria i comuniones”  i „Magnificat” Zieleńskiego na 12 głosów w trzech chórach oraz motet „Omnes gentes” Giovanniego Gabriellego. Zieleński był zaś kompozytorem światowego formatu, porównywalnym z dobrze znanym Gabriellim, organistą bazyliki św. Marka. Cieszymy się więc, mogąc po raz pierwszy zaprezentować za granicą jego kompozycje w szerszym wymiarze - cieszy się Stanisław Gałoński.

Zieleński był organistą i szefem kapeli prymasa Wojciecha Baranowskiego. Właśnie abp Baranowski zainspirował kompozytora do stworzenia śpiewów, które mogłyby być wykonywanie w świątyniach Rzeczypospolitej w trakcie Ofiarowania i Komunii św.

Czytelnicy zainteresowani zaproszeniami na wenecki koncert, mogą się kontaktować z Fundacją Capella Cracoviensis (Kraków, plac Na Groblach 7, e-mail: biuro@fundacjacc.pl).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama