Nowy numer 33/2018 Archiwum

Energooszczędna świątynia

Parafia pw. bł. Jana Pawła II w Nowym Targu została wyróżniona za wprowadzanie nowej jakości w polskiej gospodarce. Wyróżnienia „Nowe Impulsy” przyznawane są przez miesięcznik "Nowy Przemysł".

W stolicy Podhala powstał pierwszy w Europie kościół, w którym uwzględniono najwyższe standardy budownictwa energooszczędnego. – To pierwszy pasywny obiekt sakralny na świecie. Najlepszym dowodem na to, że warto było podjąć trud tej inwestycji, jest fakt, że koszty ogrzewania kościoła przez cały sezon grzewczy były niższe niż małego domu jednorodzinnego przez miesiąc – mówi proboszcz parafii ks. Jan Karlak.

Architekt Małgorzata Sawicka przypomina, że walory budynku pasywnego osiągnięto, wykorzystując nowoczesne materiały oraz rozwiązania technologiczne i architektoniczne. Również sama bryła kościoła, umiejętnie wkomponowana w otoczenie, została zaprojektowana tak, by sprzyjała racjonalnemu gospodarowaniu ciepłem.

Parafię pw. bł. Jana Pawła II erygował kard. Stanisław Dziwisz. Bryłę świątyni można dostrzec ze znanego traktu komunikacyjnego z Zakopanego do Krakowa. Podczas poświęcenia kościoła, które odbyło się w 2011 r., biskup Krakowa podarował wspólnocie wiernych relikwie krwi bł. Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma