Nowy numer 42/2020 Archiwum

Małopolska bliżej Śląska

W Krakowie startuje Forum Nowej Gospodarki – spotkanie ludzi nauki, biznesu, samorządu i organizacji obywatelskich. Jego celem jest przygotowanie projektów integrujących Polskę południową.

Forum zaprasza dziś i jutro zainteresowanych współpracą obejmującą swoim obszarem województwa małopolskie i śląskie przy realizacji ambitnych, nowatorskich przedsięwzięć. W pierwszym dniu obrad (18 października) będzie mowa m.in. o innowacjach w medycynie i o tym, jak wprowadzać nowe technologie w „starych” przemysłach. Kraków zaprezentuje projekt o nazwie „Małopolski Klaster Wodny”. Po południu wykład główny, otwierający forum, wygłosi minister Olgierd Dziekoński z Kancelarii Prezydenta RP („Polska – wyzwania, potencjały i determinanty rozwoju”). Po nim goście poznają szczegóły strategii dla rozwoju makroregionu małopolsko-śląskiego do roku 2020. Jutro najciekawiej zapowiada się sesja o teleinformatyce, fundamencie nowej gospodarki.

Na FND zjechało kilku ministrów (skarbu, rozwoju regionalnego), wielu prezesów najważniejszych spółek, rektorzy małopolskich i śląskich uczelni.

To już trzecia edycja Forum Nowej Gospodarki. Pierwsze odbyło się 14 i 15 listopada 2011 r. w Krakowie. Wiodącym tematem obrad była ewolucja systemów energetycznych w kierunku „internetu energii”, zwłaszcza w kontekście usług „inteligentnego miasta”. Z kolei II Forum obradowało 23 i 24 kwietnia 2012 r. w Katowicach. Tematem przewodnim była ewolucja systemów energetycznych i inżynierii biomedycznej. Za szczególnie obiecujące dla gospodarki Polski południowej uznano wykorzystywanie synergii między nową energetyką, technologiami informacyjnymi oraz biomedycyną.

Pracami forum kieruje Klub Nowej Gospodarki. W jego skład wchodzą liderzy administracji (marszałkowie i wojewodowie z województw małopolskiego i śląskiego), rektorzy 8 wiodących uczelni Polski południowej (w tym Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego), szefowie izb gospodarczych z obu regionów oraz liderzy świata biznesu.

Forum odbywa się pod patronatem „Gościa Niedzielnego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama