Nowy numer 13/2024 Archiwum

Znów obejrzymy nosorożca

Muzeum Przyrodnicze PAN w Krakowie wznowiło działalność wystawienniczą. Można już oglądać ekspozycję „Via Regia – szlak wędrówki gatunków”.

Można zobaczyć m.in. największą atrakcję placówki, czyli pochodzący sprzed 30 tys. lat unikatowy okaz nosorożca włochatego, wykopanego w Staruni koło Stanisławowa. Trafił on do Krakowa w 1929 r. Zaczątkiem zbiorów była kolekcja ptaków, podarowana w 1865 r. przez hr. Kazimierza Wodzickiego Towarzystwu Naukowemu Krakowskiemu. Pierwszą wystawę eksponatów przyrodniczych urządzono w 1888 r. w siedzibie Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej. Muzeum znajdowało się tam do 1993 r., gdy przeniesiono je na ul. św. Sebastiana 9. Placówka zawiesiła działalność ekspozycyjną w 2009 r. Do czerwca  br. w jego siedzibie działało prywatne oceanarium.

Teraz wznowiło działalność wystawienniczą ekspozycją „Via Regia – szlak wędrówki gatunków”. Zrealizowało ją Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w niemieckim Görlitz.

Ekspozycja pokazuje przemieszczanie się różnych gatunków zwierząt i roślin wzdłuż łuku Karpat ze wschodu na zachód i z zachodu na wschód. W średniowieczu wiodła tędy Via Regia (droga królewska), czyli szlak handlowy, którym transportowano surowce, materiały, zboża oraz przepędzano stada bydła. Wystawa ma za zadanie uświadomić historyczną rolę Via Regia w rozwoju gospodarki i kultury naszego kraju i Europy oraz współczesne zagrożenia powodowane przez gatunki inwazyjne, często zagrażające naszej rodzimej florze i faunie oraz naszym uprawom i hodowli. Wystawie głównej towarzyszą mniejsze ekspozycje: „Ewolucja krabów”, „W świecie gadów” oraz „Fauna plejstocenu”.

Wystawy będzie można zwiedzać w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN (Kraków, ul. św. Sebastiana) do 12 lutego 2013 r. Godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela od godz. 9 do 17, wstęp za biletami.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy