Dziesiątki świateł w górze przy inwokacji do bł. Jana Pawła II. Jeszcze wyżej jego relikwie niesione w uroczystej procesji. Tak zakończyło się w poniedziałek święto Papieża Polaka w jego sanktuarium.
Z tym światłem wierni wyruszyli w procesji z lampionami na dróżki różańcowe koło centrum „Nie lękajcie się!”. Rozważali tajemnice światła, ustanowione przez patrona uroczystości. A trwały one w Łagiewnikach trzy dni. Były Msze św., w tym niedzielna odprawiona przez kard. Stanisława Dziwisza, poświęcenie kopii Całunu Turyńskiego, którą można zobaczyć w Centrum Jana Pawła II, projekcje filmów o nim oraz spotkania dla dzieci.
***
Do Kaplicy Kapłańskiej z trudem wchodzi starszy pan. Nogi odmawiają mu posłuszeństwa. Jednak przyjechał. Wcześniej relikwie całuje mały chłopczyk. Trwa Msza św., ale ludzie podchodzą do płyty z grobu błogosławionego papieża cały czas. Odchodzą z przejęciem. – Dzisiaj tak często człowiek nie wie, co nosi w sobie. Często są to niepewność, zwątpienie, brak poczucia sensu na tej ziemi. Orędownictwo bł. Jana Pawła II nabiera znaczenia właśnie tu, w obecności jego relikwii – mówi ks. prał. Grzegorz Szewczyk, proboszcz parafii św. Floriana. I wzywa: – Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka w Roku Wiary! Pozwólmy się poprowadzić bł. Janowi Pawłowi II!
To jednak niejedyne przesłanie na ten szczególny czas. Ks. Szewczyk wyznaczył w homilii konkretne zadania na Rok Wiary. Pierwszym jest naśladowanie Jana Pawła w modlitwie, drugim – lektura jego spuścizny, kolejnym – odkrycie nauki kierowanej przez papieża właśnie do nas. – Polacy lubią klaskać, ale nie do końca słuchają słów papieża – powiedział ks. prałat.
***
W poniedziałek odbył się też koncert „W Ojczyznę zakorzeniony... W hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II”. Po raz pierwszy na scenie filharmonii wiejskim chłopom wyszli naprzeciw zakonnicy. W te role wcielił się Chór Reprezentacyjngo Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Montaż słowno-muzyczny na podstawie poematów Karola Wojtyły wymyślił Krzysztof Rozner, a wyreżyserował Jacek Tomaszewski.