Sympozjum o Gaździnie Podhala

Do Ludźmierza przyjechali prelegenci z polskich uczelni, aby wziąć udział w sympozjum „Maryja w wierze Kościoła i w życiu narodu” z okazji 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej.

Jak podkreśla ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium, czciciele Królowej Podhala żyją w różnych zakątkach Polski i w wielu krajach świata. – Ufamy, że sympozjum, obok innych inicjatyw związanych z rokiem jubileuszowym, przyczyni się do przygotowania uroczystości 15 sierpnia 2013 r., na której zgromadzą się wierni z całego świata – podkreśla duchowny.

W gronie prelegentów znaleźli się liczni profesorowie z wielu polskich i zagranicznych uczelni. Sympozjum podzielone było na 6 sesji tematycznych. – Każdy z nas może zostać koronowany, kiedy żyje zgodnie z sumieniem i nie stawia na piedestale własnego ego. Pamiętajmy, że koronacja jest wyrazem służby. To stanie na straży dobra innych, a nie swojego interesu – mówił ojciec prof. Zdzisław Józef Kijas w odczycie „Koronacja – Szczęśliwe zakończenie życia człowieka”.

Wykładów słuchali przedstawiciele różnych instytucji, m.in. Związku Podhalan, samorządowcy na czele z burmistrzami Nowego Targu, władze powiatu nowotarskiego. Do Ludźmierza przyjechała także delegacja żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Dr Marek Micherdziński z II LO w Nowym Targu, który zabrał na wykłady swoich uczniów, ubolewał na tym, że inni nie wpadli na taki pomysł. – To bardzo atrakcyjna lekcja historii, podana przez najlepszych – podkreślił. Niestety, w pierwszym dniu sympozjum aula Domu Podhalan nie była pełna.

Więcej informacji o sympozjum w GN Kraków w numerze 44, na niedzielę 4 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..