Nowy numer 44/2020 Archiwum

Przyjdź – dla Wojtka, przeciw białaczce

Podczas tego koncertu wystąpią zespoły „Kroke” i „Morion Trio”, odbędą się też aukcja dzieł sztuki i rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Mały Wojtek zachorował na białaczkę dwa i pół roku temu, w kwietniu 2010 r. Gdy wydawało się, że dzielny chłopiec chorobę pokonał (najpierw przeszedł szpitalną chemioterapię, następnie przez 76 tygodni przyjmował chemię doustną), w czerwcu tego roku, podczas badań kontrolnych, które miały zakończyć leczenie, okazało się, że nowotwór nie dał za wygraną.

– W tym momencie było jasne, że konieczny będzie przeszczep szpiku kostnego. Pomyślałem, że skoro inni mogą robić akcje, podczas których poszukuje się potencjalnych dawców szpiku, to dlaczego i ja nie miałbym powalczyć w ten sposób o zdrowie syna – opowiada Artur Bienia, tata chłopca.

Gdy Wojtek rozpoczął kolejny cykl chemioterapii, po raz drugi uczulił się na jeden z jej składników. Oznaczało to, że jedyną możliwością dalszego leczenia jest podanie mu zamiennika, który jednak nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (pomimo że od wielu lat jest lekiem z powodzeniem stosowanym w walce z białaczką, przestał być refundowany w 2011 r.). Rozpoczęła się więc kolejna batalia o życie Wojtka.

– Jako rodzice stanęliśmy pod ścianą, gdy okazało się, że trzeba szybko zdobyć 120 tys. zł. Tyle bowiem kosztowały niezbędne trzy dawki chemioterapii. Początkowo nie dowierzaliśmy, że taka sytuacja jest możliwa, że NFZ odmawia dziecku leczenia. A jednak… Trzeba więc było zacząć działać, a pomysł koncertu nastawionego na poszukiwanie dawcy szpiku dla syna zamienił się w koncert, podczas którego chcieliśmy pozyskać pieniądze na dalsze jego leczenie. Obydwa zespoły – „Kroke” i „Morion Trio” od razu przyjęły pomysł – mówi A. Bienia.

W międzyczasie do akcji włączyła się też Fundacja na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy Szczęśliwe” działająca przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu oraz warszawska Fundacja Przeciwko Leukemii, której jednym z podopiecznych jest mały Wojtek.

– Dzięki pomocy obydwu fundacji – a koncertem chcę im za tę pomoc serdecznie podziękować – udało się już pozyskać fundusze na leczenie syna, wciąż jednak potrzebny jest dawca szpiku. Ale to nie wszystko – w tym momencie kolejne dziecko z Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego potrzebuje tego nierefundowanego leku. Chcemy mu pomóc – dodaje tata Wojtka.

Bądźmy więc w Filharmonii Krakowskiej we wtorek 30 października, gdzie o godz. 19 wystąpią zespoły „Kroke” i „Morion Trio”, bo całkowity dochód z koncertu charytatywnego „Przeciwko białaczce” (poprowadzi go Magda Steczkowska) zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów leczenia małych, lecz bardzo dzielnych pacjentów prokocimskiego szpitala w walce z białaczką. Bilety na koncert można kupić w kasie filharmonii. Hojnych serc poszuka też Lidia Jazgar, która w przerwie koncertu poprowadzi aukcję dzieł sztuki i innych ofiarowanych przedmiotów, zorganizowaną przez Fundację „Wyspy Szczęśliwe”.

I jeszcze jedna ważna informacja: podczas koncertu prowadzona będzie również rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego, którą przeprowadzi Ośrodek Dawców Szpiku „Medigen” wraz z Fundacją Przeciwko Leukemii.


 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama