Nowy numer 13/2024 Archiwum

Biografie wielkich ludzi

Krakowskie wydawnictwo PETRUS zaprezentowało na Targach Książki nową serię biograficzną. W cyklu „Wielcy ludzie nauki i kultury” znajdą się książki o postaciach zarówno znanych, jak i zapomnianych.

– Czytelnicy bardzo chętnie sięgają po biografie. Stają się one często dla nich drogowskazami życiowymi. Dlatego zdecydowaliśmy się na wydawanie nowej serii. Krakowianie będą zarówno wśród jej bohaterów, jak i autorów – mówi Paweł Piotrowski, szef PETRUSA. Na razie wydano pierwsze trzy tomy poświęcone: św. Bratu Albertowi, prof. Antoniemu Kępińskiemu i ks. prof. Józefowi Tischnerowi. Książkę o Tischnerze napisał Jan Galarowicz, krakowski filozof, urodzony i wychowany w tischnerowskiej Łopusznej, jego uczeń i świadek życia i myśli. „Mimo że ks. Tischner był mocno związany z tzw. katolicyzmem otwartym (chociaż faktycznie wykraczał poza niego), nie jest tylko »własnością« jego zwolenników, lecz wszystkich katolików, i nie tylko ich. Nie jest zatem wykluczone, że książeczka napisana przez jego krytycznego ucznia przyczyni się do takiego właśnie odbioru" – napisał autor. Publikacje z serii nie są jednak dosłownie „książeczkami”. Każda z nich ma kilkaset stron. Br. Rafał B. Siwiec w swej biografii św. Brata Alberta przedstawił go m.in. jako wzór właściwego przeżywania dobra i piękna. Ks. Krzysztof Maj z kolei skupił się w swej książce  o psychiatrze i etyku  prof. Antonim Kępińskim na szczegółowym przedstawieniu koncepcji etycznej tego „krakowskiego Judyma”.

– Szykujemy kolejne tomy. O Karolu Wojtyle napisze Jan Galarowicz, o Wicie Stwoszu Michał Rożek zaś o bł. Stanisławie Starowieyskim ks. Marek Starowieyski – mówi Paweł Piotrowski.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy