Nowy numer 3/2021 Archiwum

„Święty Jerzy” z Salwatora

Ks. infułat Jerzy Bryła obchodził 29 października jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Jest w Krakowie powszechnie ceniony i szanowany.

Urodził się w 1928 r. w Nowym Brzesku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1952 r. w katedrze wawelskiej z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. W latach 1975 – 2005 był proboszczem krakowskiej parafii Najświętszego Salwatora. –Daję Wam dobrego pasterza – powiedział ks. kard. Karol Wojtyła, wprowadzając go na parafię. Ks. Bryła nie zawiódł zaufania przyszłego Papieża. Był nie tylko świetnym proboszczem, ujmująco grzecznym i życzliwym dla parafian, lecz także poświęcił się działalności na innych polach. Od 1968 r. jest duszpasterzem artystów krakowskich, był również prekursorem duszpasterstwa osób głuchych w archidiecezji krakowskiej. Zna wiele języków obcych: grekę, łacinę, hebrajski, angielski, niemiecki i włoski. W 1997 r. papież Jan Paweł II mianował go protonotariuszem apostolskim czyli infułatem, „poznawszy szczególne zalety ducha i umysłu, dzięki którym przez pracę i gorliwość, troszczy się o rozszerzanie dzieł”. W 2000 roku za zasługi dla Krakowa uhonorowano go medalem „Cracoviae Merenti”.

Mimo formalnej emerytury, ks. Bryła jest wciąż czynny i wszędzie go pełno. Jest na koncertach, wernisażach, wyjazdach Bractwa Kurkowego którego jest członkiem i kapelanem. – To także członek honorowy naszego chóru – mówi prof. Bogusław Grzybek, dyrygent Akademickiego Chóru "Organum" przy Klubie Inteligencji Katolickiej.

Jest jeszcze jedna strona działalności jubilata, o której mało kto wie prócz zainteresowanych. Od wielu lat po cichu, bez ostentacji wspomaga ubogich. Wiedzą, że niemal o każdej porze dnia i nocy mogą zapukać na plebanię przy klasztorze norbertanek na Zwierzyńcu a ks. Jerzy nigdy im nie odmówi wsparcia.

-Dlatego niektórzy nazywają go „świętym Jerzym” – mówi pół żartem ks. Mirosław Kulesa z Myślenic, niegdyś wikary na Salwatorze. Jako świętego Jerzego namalował zresztą młodego ks. Bryłę znany malarz Vlastimil Hofman.

Sam jubilat nie lubi mówić o swoich zasługach. – Służyłem i służę Bogu i ludziom. Po cóż o tym wiele gadać – powiada skromnie.

O jego zasługach nie zapomnieli jednak przyjaciele. Dzisiaj o godz. 18.00 w teatrze im. Słowackiego odbędzie się uroczysty koncert z okazji 10. lecia Fundacji Pomocy Artystom Polskim „Czardasz” dedykowany ks. infułatowi Jerzemu Bryle. – Zawsze nas wspierał swą obecnością i radą – mówią: śpiewaczka Ewa Warta-Śmietana i red. Jacek Chodorowski z fundacji „Czardasz”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama