Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Pożegnanie Andrzeja Stocha

Odszedł założyciel zespołu "Młode Podhale". Pogranicznicy pożegnali swojego oficera potrójną salwą honorową nad trumną.

Dziesiątki góralskich muzyków, kompania reprezentacyjna i orkiestra Straży Granicznej oraz setki przyjaciół żegnały na nowotarskim cmentarzu ppłk. Andrzeja Stocha, znanego działacza regionalnego, założyciela zespołu „Młode Podhale” przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Kondukt pogrzebowy przeszedł od Domu Pogrzebowego „Zacisze” ulicą św. Anny i Skotnicą do kościoła św. Anny, gdzie tragicznie zmarły regionalista był żegnany m.in. przez senatora prof. Stanisława Hodorowicza oraz dr Stanisławę Trebunię-Staszel, z którą zmarły prowadził uczelniany zespół.

"Jego postura potężnego górala, głos, gwara i umuzykalnienie sprawiały, że wzbudzał powszechną sympatię wszędzie, gdzie się z zespołem Młode Podhale pojawiał. Tak było też na początku września 2012 r. w Toruniu, kiedy jego zespół wystąpił w koncercie podczas Festynu Rodzinnego Telewizji Trwam i Radia Maryja. Obok nich wystąpił też zespół „Śląsk” i inne profesjonalne zespoły, a pomimo to właśnie „Młode Podhale” wzbudziło powszechny aplauz i wystąpiło w ciągu całego dnia trzy razy, a występy były transmitowane na żywo, na cały świat, poprzez Telewizję Trwam" – napisał Burmistrz Marek Fryźlewicz w swoim wspomnieniu śp. Andrzeja Stocha.

Pogranicznicy pożegnali swojego oficera potrójną salwą honorową nad trumną. Nad nią też ostatnie słowo w imieniu działaczy na rzecz zachowania podhalańskiej kultury wygłosił Bartłomiej Koszarek, dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy