Nowy numer 48/2020 Archiwum

Platforma już z prezydentem

6 listopada oficjalnie zawarta zostanie koalicja PO z prof. Jackiem Majchrowskim. W niedzielę na programową współpracę z prezydentem zgodziła się rada powiatowa PO.

Samo porozumienie zostało uzgodnione w ubiegłym tygodniu. Tym samym kończy się czas kohabitacji, a rozpoczyna ścisła współpraca największego klubu w Radzie Miasta Krakowa z prof. Jackiem Majchrowskim. W efekcie porozumienia nie dojdzie w Krakowie do referendum w sprawie odwołania prezydenta, mimo, że rada nie udzieliła mu absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

- Celem tego porozumienia jest ratowanie finansów Krakowa oraz przygotowanie go na nową perspektywę finansową Unii Europejskiej – tłumaczył intencje klubu PO  Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta. Według niego dzięki zawarciu koalicji programowej Platforma będzie mogła zrealizować takie przedsięwzięcia, jak strefa aktywności gospodarczej w Nowej Hucie, centrum kongresowe czy ekospalarnia śmieci. Mowa była także o sfinansowaniu prac projektowych metra i uruchomieniu kolei aglomeracyjnej. Pierwszym konkretem nowej koalicji było podpisanie porozumienia ws. podjęcia starań o organizację w Krakowie zimowej olimpiady.

Dla krakowian nowa koalicja oznacza wsparcie rady dla proponowanych przez prezydenta podwyżek podatków miejskich i biletów MPK, wygaszania szkół i ograniczania wydatków. Przygotowane przez prezydenta projekty uchwał będą teraz z radnymi PO konsultowane.  

Mimo porozumienia radni muszą głosować nad uchwałą w sprawie referendum o odwołaniu prezydenta.  Będzie to jedynie formalność.  Liderzy Platformy wielokrotnie  zapewniali, że porozumienie ma jedynie charakter programowy i nie zostało powiązane z oddaniem PO wysokich stanowisk w magistracie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama