Stare nagrobki na cmentarzach są odnawiane dzięki dotacjom i kwestom. Dotuje m. in. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, kwestuje zaś Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa.
– Na Rakowicach czeka na odnowienie kilka tysięcy nagrobków, niektóre z nich nie mają już dysponentów – mówi Mikołaj Kornecki, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. Komitet od ponad 30 lat organizuje na krakowskich cmentarzach „Kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków”. – Dzięki funduszom zebranym do kwestarskich puszek wśród których są miłośnicy Krakowa: aktorzy, architekci, historycy sztuki, politycy, radni, odnowiliśmy już 500 nagrobków – dodaje Kornecki. Wśród kwestujących można spotkać m.in. Annę Dymną, Zbigniewa Wodeckiego, Jarosława Gowina i Andrzeja Dudę.
Ubiegłoroczną rekordzistką w kwestowaniu była Marta Witosławska. Zebrała 7 tys. zł. Żartuje, że jest bardzo wysoka więc było ją po prostu dobrze widać z puszka kwestarską. Witosławska jest architektką i śpiewaczką. Projektowała m.in. ołtarz polowy na Błoniach przy którym modlił się papież Benedykt XVI w 2006 r. oraz sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich w przedsionku pod wieżą Srebrnych Dzwonów w katedrze wawelskiej. W sumie w ub. roku zebrano ponad 85 tys. zł.
Odnawia się za nie 13 nagrobków na cmentarzu Rakowickim i dwa na Nowym Cmentarzu Podgórskim. Osoby odwiedzające Rakowice mogą zobaczyć m. in. pięknie odnowiony w ub. roku za pieniądze z XXX kwesty nagrobek (zob. fot. w galerii), w którym spoczywa „Ś. P. Józef Rawicz Warszewicz. Inspektor Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Ur. 1812 r. w Wilnie, żołnierz w r. 1831. Następnie podróżnik po Ameryce. Wreszcie lat 13 pracując na ziemi ojczystej żywot swój nie małej sławy i pełen zasługi około nauki zakończył w dniu 29 grudnia roku 1866.”. – Szkoda, że na współczesnych nagrobkach są przeważnie jedynie nazwiska i daty. Obszerne inskrypcje na starych nagrobkach są bowiem lekcją historii dla potomnych – powiedziała spacerująca po alejkach cmentarza Rakowickiego Marta Makowska.
XXII kwesta cmentarna organizowana przez OKRK we współpracy ze Stowarzyszeniem Podgórze.pl, Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana i Towarzystwem Przyjaciół Bronowic będzie się odbywała na cmentarzu Rakowickim (od 1 do 4 listopada) oraz na Nowym Cmentarzu Podgórskim i cmentarzu Bronowickim na Pasterniku (1 i 3 listopada). – Naszym śladem kwestuje się również m. in. na cmentarzach w Chrzanowie, Dobczycach, Libiążu, Myślenicach Radziszowie, Wieliczce i Zatorze – mówi Mikołaj Kornecki.
Ułatwieniem dla osób odwiedzających cmentarze krakowskie jest internetowa wyszukiwarka grobów pod adresem: www.rakowice.eu. Wyszukiwarka jest również dostępna pod adresem Zarządu Cmentarzy Komunalnych (www.zck.krakow.pl), gdzie umieszczono również specjalną prezentację umożliwiającą wirtualny wirtualny spacer po cmentarzu Rakowickim.
Wieloletni kapelan tego cmentarza ks. Krzysztof Tadeusz Sojka, opublikował niedawno wraz z najlepszą znawczynią nekropolii krakowskich Karoliną Grodziską album-monografię „Świątynia z progu wieczności. 150 lecie kościoła Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim 1862-2012”. – Równocześnie w naszym archidiecezjalnym seminarium duchownym odbyła się konferencja naukowa na temat tego kościoła i jego fundatorów – znanej krakowskiej rodzinie Helclów. W sympozjum wzięła udział m.in. prof. Maria Dzielska z UJ, spokrewniona z Helclami i Hallerami – powiedział ks. Sojka.