Nowy numer 37/2021 Archiwum

„Dialog” w myśli papieskiej

Od 6 do 8 listopada odbędą się VII Dni Jana Pawła II. Tematem tegorocznej edycji będzie dialog.

Głównym wydarzeniem – tak, jak co roku – jest międzynarodowe sympozjum naukowe. Tym razem będzie ono poświęcone koncepcji dialogu Jana Pawła II i płynącym z niej inspiracjom. Wezmą w nim udział przedstawiciele środowiska teologów, filozofów, filologów, artystów, nauk społecznych i politycznych. Honorowym gościem będzie abp Mieczysław Mokrzycki. Otwarte dla wszystkich obrady odbędą się w środę 7 listopada w auli Collegium Novum UJ.

VII edycję Dni Jana Pawła II rozpocznie 6 listopada (godz. 17) spotkanie z poezją błogosławionego papieża. W programie artystycznym wezmą udział Anna Polony, Jacek Romanowski oraz zespół muzyczny: Dorota Śmiełowska, Gajusz Kęska i Łukasz Pawlikowski. Występ odbędzie się na Scenie Klasycznej PWST, przy ul. Warszawskiej 5. Na godz. 20 zaplanowano też koncert w bardziej rozrywkowej formie – w klubie Studio (ul. Budryka 4) wystąpi zespół Trzecia Godzina Dnia (wejście od godz. 19). Następnego dnia – 7 listopada – w kościele śś. Piotra i Pawła (ul. Grodzka 52) zabrzmi o godz. 18.30 "Missa in Angustiis d-moll" Josepha Haydna w wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie, którymi dyrygować będzie Stanisław Krawczyński.

Zorganizowano również dwa konkursy – literacki i fotograficzny – których tematem był „Dialog”. Krzysztof Mleczko z Biura Organizacyjnego Dni Jana Pawła II przyznaje, że poziom prac literackich w zeszłym roku był bardzo niski i organizatorzy rozważali rezygnację z tej formy. W tym roku jednak, choć w konkursie mogli brać udział wyłącznie studenci, a nie – jak dotąd – również doktoranci, prace były bardzo dobre. – Temat dialogu okazał się inspirujący i dał szerokie pole do popisu autorom. Zgłoszono typowe esejowe, ale też pojawiły się prace pisane wierszem – mówi Krzysztof Mleczko.

Wręczenie nagród w konkursie fotograficznym nastąpi 7 listopada o godz. 16. Zostanie wtedy otwarta pokonkursowa wystawa w Galerii GIL na Politechnice Krakowskiej (ul. Warszawska 24). Zdobywcy nagród w konkursie literackim otrzymają je podczas Mszy św. w Sanktuarium bł. Jana Pawła II, kończącej VII Dni Jana Pawła II.

Oprócz programu głównego, na Dni Jana Pawła II złożą się wydarzenia towarzyszące na poszczególnych uczelniach. Szczegółowy program Dni oraz wykaz wszystkich zaplanowanych wydarzeń można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: www.jp2.krakow.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama