Nowy numer 25/2018 Archiwum

Krzyż dla bohaterów

Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie postawiono nowy krzyż brzozowy na wspólnym grobie księdza jezuity Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

Spoczywa w nim też  Stefan Balicki, żołnierz tego antykomunistycznego ugrupowania zbrojnego z lat 40. ubiegłego wieku. Obaj zostali zamordowani z wyroku stalinowskiego sądu 14 września 1949 roku w więzieniu na Montelupich. W sąsiedniej mogile spoczywa Stanisław Szajny, ofiara tego samego mordu sądowego.

Jak poinformował portal informacyjny Sądeczanin, brzoza, z której wykonano krzyż, pochodzi z lasu w Rytrze, a nowy znak pamięci o bohaterach podziemia niepodległościowego zamocowali opiekunowie obelisku PPAN na beskidzkiej hali Łabowskiej – Zbigniew Bernaś i Jerzy Basiaga. Opiekę nad grobami będą sprawować Stanisława Rozwadowska i Alicja Rostocka z krakowskiego Klubu „Gazety Polskiej”.

„Ks. Gurgacz na kilka godzin przed śmiercią poprosił swoich przyjaciół, aby na jego grobie postawili brzozowy krzyż. Wolę zmarłego zrealizowano po ponad 60 latach. Pierwszy krzyż na odnalezionej w latach 60. zapomnianej mogile ks. Gurgacza i Stefana Balickiego postawił 8 lat temu Henryk Ferenc z Nowego Sącza, żołnierz PPAN, więzień stalinowski, zmarły 3 lata temu” – czytamy w Sądeczaninie.

Bardzo zasłużona w przypomnieniu postaci ks. Gurgacza była zmarła niedawno Danuta Suchorowska-Śliwińska, krakowska skrzypaczka, a zarazem autorka licznych książek o polskim powojennym podziemiu niepodległościowym. Napisała książkę o tym „Popiełuszce okresu stalinowskiego” pt. „Postawcie mi krzyż brzozowy”.

« 1 »

Zobacz także

  • jackers_ea
    12.11.2012 23:17
    Pani Stasia Rozwadowska od wielu lat opiekuje się grobem Ks. Władysława Gurgacza , a Śp. Mama Stasi znała Ks. Gurgacza osobiście
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma