Nowy numer 2/2021 Archiwum

MSW wesprze ratowników TOPR

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało, że zostanie opracowana 5-letnia strategia utrzymania śmigłowca ratowniczego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dzięki temu ratownicy TOPR będą otrzymywać dwie dotacje – na działalność ratowniczą oraz oddzielnie na funkcjonowanie śmigłowca sokół. W 2012 r. MSW przekazało na utrzymanie helikoptera prawie 2 mln zł. Jacek Cichocki, szef MSW, poinformował, że ministerstwo „wspólnie z ratownikami TOPR opracuje pięcioletnią strategię zapewnienia funkcjonowania śmigłowca, w tym wydatki na jego bieżące utrzymanie i remonty tak, aby śmigłowiec mógł pomagać w niesieniu pomocy turystom”. Strategia ma powstać w ciągu kilku tygodni.

MSW ocenia, że największe wydatki będą w 2014 r. Aktualnie pieniądze na utrzymanie śmigłowca są określane z roku na rok, co w tym momencie może utrudniać m.in. planowanie jego remontów. Po zmianach będą dwa budżety przyznawane dla TOPR z kasy MSW w ramach dotacji celowej – na działalność ratowniczą oraz odrębna na funkcjonowanie śmigłowca.

Z helikoptera na co dzień korzystają ratownicy TOPR. MSW chce zapewnić stałe źródło utrzymania maszyny i pieniądze na jej niezbędne remonty. Minister Jacek Cichocki podkreśla, że Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe musi mieć stabilne źródło finansowania śmigłowca, tak, „aby mógł skutecznie pomagać w niesieniu pomocy turystom”.

Przedstawiciele Tatrzańskiego Ochotnicze Pogotowia Ratunkowego podkreślają, że opracowanie strategii finansowania kosztów utrzymania sokoła to bardzo konkretna propozycja. Ratownicy chcą, „aby śmigłowiec brał udział również w innych akcjach ratowniczych, np. przy wypadkach drogowych na terenie Podhala czy przy gaszeniu pożarów” i dodają, że „ten potencjał warto wykorzystać dla dobra społecznego”.

W ramach wykonywanych zadań z zakresu ratownictwa górskiego Górskie i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymują z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych corocznie dotacje. Z pieniędzy przekazywanych przez MSW, GOPR i TOPR mogą sfinansować wiele działań, w tym m.in. prowadzenie akcji ratowniczych i niesienie pomocy poszkodowanym, organizowanie i prowadzenie szkoleń dla ratowników górskich oraz szkolenia dla ratowników z udziałem psów ratowniczych. Aktualnie z dotacji otrzymywanej z MSW Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe finansuje także utrzymanie śmigłowca ratowniczego wraz z załogą.

W ostatnich latach organizacje otrzymały z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych następujące dotacje: Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało w 2010 r. 6 mln 258 tys. zł, w 2011 r. – 6 mln 250 tys. zł, a w 2012 r. – 6 mln 350 tys. zł; Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe dostało w 2010 r. 3 mln 601 tys. zł, w tym na funkcjonowanie śmigłowca sokół – 1 mln 50 tys. zł, w 2011 r. – 3 mln 600 tys. zł, w tym na utrzymanie śmigłowca – 1 mln 50 tys. zł, a w 2012 r. – 4 mln 320 tys. zł, w tym na śmigłowiec – 1 mln 904 tys. 895 zł (ostatnie pieniądze przyznane z MSW w październiku br. na resurs, czyli na przeglądy i wymianę części oraz remonty wyniosły 720 tys. zł).

Zgodnie z ustawą budżetową, w 2013 roku na ratownictwo górskie przeznaczone będzie 10 mln 250 tys. zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama