GN 37/2021 Archiwum

Rodziną silni

Firmy rodzinne z całej Polski będą się dzielić swoimi doświadczeniami podczas trzydniowego V Ogólnopolskiego Zjazdu "U-Rodziny 2012", który rozpoczął się dziś w Krakowie.

Małopolskę na zjeździe reprezentują m.in. Pożegnanie z Afryką – sieć sklepów i pijalni kawy, Melba – firma cukiernicza z Krzeszowic, Herbewo International SA – zarządca nieruchomości komercyjnych oraz Konspol – producent i przetwórca kurczaka z Nowego Sącza.

Otwarcia zjazdu dokonał prof. Andrzej Jacek Blikle, prezes Inicjatyw Firm Rodzinnych. – Firmy rodzinne to reguła, nierodzinne to wyjątek – podkreślił, odnosząc się do danych, które podała dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Według nich, firmy rodzinne stanowią obecnie 36 proc. wszystkich firm w Polsce. Jednak, jak podkreślił prof. Blikle, dane te nie uwzględniają firm jednoosobowych. Gdyby je włączyć do statystyk, firmy rodzinne stanowiłyby 78 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, nie licząc gospodarstw rolnych. –  Taki potencjał jest w stanie wchłonąć 2 miliony bezrobotnych, z których problemem boryka się Polska. Potrzeba tylko wspierającej te firmy polityki – podkreślał profesor.

Wśród gości znaleźli się m.in. prof. Piotr Sztompka, socjolog, kierownik Zakładu Socjologii Teoretycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, ks. Adam Boniecki oraz Krzysztof Pawłowski, rektor Wyższej Szkoły Biznesu.

Prof. Piotr Sztompka podkreślił znaczenie kapitału społecznego w funkcjonowaniu firm rodzinnych, który w przypadku firm rodzinnych wspiera kapitał finansowy. – Kapitał społeczny to sieć więzi opartych na mocnych przesłankach moralnych, których podstawę stanowią cztery wartości: zaufanie, lojalność, solidarność i wzajemność. Dzięki temu, jak to określił prof. Blikle, firmy rodzinne są bardziej odporne na kryzys.

W piątek uczestnicy zjazdu mogli się dowiedzieć od Zofii Drohomireckiej „Jak pić?” (kawę), a od Elżbiety i Andrzeja Lisowskich – krakowskich dziennikarzy i podróżników – „Jak zwiedzać?”. Sobotnie spotkanie będzie przebiegać pod hasłem „Wolność gospodarcza”, a odbywać się będzie w sali obrad Urzędu Miasta Kraków. Wezmą w nim udział m.in. prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz wojewoda Jerzy Miller.

Zjazd zakończy się w niedzielę częścią rekreacyjno-artystyczną – zwiedzaniem głównych zabytków Krakowa oraz wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych na Rynku krakowskim.

Szczegółowe informacje dotyczące zjazdu można znaleźć na stronie internetowej: u-rodziny.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama