Nowy numer 30/2021 Archiwum

Krakowianie zwyciężyli

Krakowscy autorzy zwyciężyli w konkursie "Książka Historyczna Roku". Konkurs jest organizowany corocznie przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio.

W kategorii popularnonaukowej nagrodę czytelników otrzymała dwutomowa publikacja Mirosława Lewandowskiego i Macieja Gawlikowskiego „Gaz na ulicach. KPN w Krakowie. Stan wojenny 1981-1982”, o której pisaliśmy już na łamach krakowskiego GN. Oddano na nią 3 730 głosów.

To panoramiczny obraz  wydarzeń pod Wawelem sprzed 30 lat. Prof. Tomasz Gąsowski, historyk z UJ za wielki atut tej blisko tysiącstronicowej, bogato ilustrowanej książki uznał odtworzenie nie tylko faktów, ale i klimatu Krakowa z ówczesnych lat, "co rzadko jest udziałem profesjonalnych historyków.

- Staraliśmy się potraktować temat naszej pracy jak najszerzej. Pisaliśmy nie tylko o działaniach Konfederacji Polski Niepodległej, lecz także tych organizacji, w których konfederaci byli wówczas czynni.

Zwracaliśmy  szczególną uwagę na przedstawienie wagi działalności poszczególnych osób wg hierarchii ważności z owych czasów.  Bo prawdziwi bohaterowie są teraz niekiedy zupełnie zapomniani a niektórzy ludzie z dzisiejszych pierwszych stron gazet byli wówczas zaledwie "szeregowcami" - mówią autorzy. - Dziękujemy wszystkim, którzy głosowali na naszą książkę. Ta nagroda dopinguje nas do kontynuowania pracy nad kolejnymi tomami książki - dodali Lewandowski i Gawlikowski.

O krakowskich wydarzeniach omawianych w książce Lewandowskiego i Gawlikowskiego, można przeczytać więcej na stronie internetowej: www.gaznaulicach.pl.

Wśród finalistów kategorii książek naukowych znalazła się praca innego krakowskiego autora Macieja Korkucia, historyka z krakowskiego oddziału IPN - „Józef Kuraś »Ogień«. Podhalańska wojna 1939-1945”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama