Nowy numer 37/2021 Archiwum

Rewolucja komunikacyjna

Nastąpią radykalne zmiany w krakowskiej komunikacji miejskiej. Wejdą w życie 17 listopada.

Zlikwidowane zostaną linie tramwajowe nr: 7, 12, 15, 17 i 51. Dziewięć innych będzie miało zaś zmienione trasy: 3, 8, 10, 11, 13, 16, 18, 19 i 23. Uruchomiona zostanie również nowa linia tramwajowa nr 52 łącząca os. Piastów z Ruczajem. Na Ruczaju wybudowano nowy węzeł komunikacyjny. Będą tam docierać cztery tramwaje.

Nowy układ komunikacyjny wywoła na początku sporo zamieszania. Pasażerowie przyzwyczaili się bowiem do dotychczasowego układu komunikacyjnego. Niektóre tramwaje np. „ósemka”, jeździły dotychczasowymi trasami od wielu lat. – Często bywam w centrum miasta. Dotąd dojeżdżałem tu z Pleszowa „piętnastką”. Nie wiem jak będzie teraz i czy uda mi się uniknąć absorbujących przesiadek – martwił się Tomasz Polański, spotkany na przystanku tramwajowym przy ul. Piłsudskiego.

Urzędnicy Zarządu Inwestycji Komunalnych i Transportowych zapewniają, że czas dojazdów się skróci ze względu na większą częstotliwość kursowania wielu tramwajów i autobusów. – Co z tego, skoro będziemy się musieli często przesiadać. U osób starszych, mniej sprawnych, będzie to wywoływało dezorientacje i w rezultacie będą docierały na miejsce później niż teraz – powiedziała Anna Kaplita.

O zmianach funkcjonowania komunikacji na terenie Krakowa, które są ważne także dla mieszkańców całej aglomeracji krakowksiej, informują m.in. ulotki które będą rozdawane na pętlach komunikacji miejskiej oraz węzłach przesiadkowych. Wydrukowano ich sto tysięcy. Informacje będzie można znaleźć również na stronach internetowych: www.krakow.jakdojade.pl i www.zikit.krakow.pl. Zarząd Inwestycji Komunalnych i transportowych uruchomił również specjalna infolinię (nr telefonów: 12-616-74-21 lub 12-616-74-43), gdzie w godz. od 9.00 do 17.00 będzie można się dowiedzieć, jak dojechać w poszczególne rejony miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama