Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Na ratunek!

W niepodległościowy weekend na ulice Krakowa wyjechały dwa niezwykłe tramwaje: patriotyczny i… ratunkowy.

O rozśpiewanym tramwaju patriotycznym, który kursował wokół Plant, szeroko piszemy w osobnym tekście. Nie mniejsze zainteresowanie mieszkańców Grodu Kraka i turystów wzbudzał także drugi pojazd, który wyjechał na trasę popularnej „ósemki”, a więc jeździł z Borku Fałęckiego do Bronowic.

Ratownicy z Fundacji R2 (którą tworzą ratownicy na motorach i rowerach) na brak chętnych do uczestnictwa w krótkim instruktażu pierwszej pomocy przedmedycznej narzekać nie mogli. Jak więc prawidłowo ją wykonać? Najpierw trzeba zabezpieczyć miejsce zdarzenia (np. poprosić o zatrzymanie pojazdu, by móc swobodnie przystąpić do dalszych czynności), sprawdzić stan poszkodowanego (krążenie, oddech, świadomość, urazy), zapewnić sobie pomoc i wezwać pogotowie, rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (lub np. zatamować krwawienie), a jeśli sytuacja tego wymaga, ułożyć poszkodowanego w tzw. pozycji bezpiecznej. Ratownicy chętnie odpowiadali też na najtrudniejsze nawet pytania i rozdawali poradniki dotyczące pierwszej pomocy.

Projekt tramwaju ratunkowego współfinansowała Gmina Miejska Kraków.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma