Nowy numer 24/2021 Archiwum

Młodzi naukowcy o wierze

14 i 15 listopada odbędzie się w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (ul. Podzamcze 8) studenckie sympozjum naukowe „Drogi Wiary”.

Sympozjum rozpocznie się 14 listopada o godz. 8.45. Po wystąpieniu ks. dr. hab. Władysłąwa Zuziaka, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wykład inauguracyjny wygłosi prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, rektor Politechniki Krakowskiej. Obrady będą trwały dwa dni, a zakończą się nieszporami w kaplicy seminaryjnej (15 listopada, godz. 18), sprawowanymi przez bp. Grzegorza Rysia.

Konferencja jest – jak podkreślają organizatorzy – odpowiedzią na „List ogłaszający Rok Wiary” Benedykta XVI oraz „Notę zawierająca wskazania duszpasterskie na Rok Wiary”, zredagowaną przez Kongregację Nauki Wiary, która mówi: „Pożądane będzie nawiązanie kontaktu ze światem nauki i kultury i stwarzanie nowych okazji do twórczego dialogu wiary i rozumu, poprzez sympozja, kongresy i dni studyjne, zwłaszcza na uniwersytetach katolickich, aby pokazać, »że nie może być konfliktu między wiarą a prawdziwą nauką, ponieważ obie, choć różnymi drogami, dążą do prawdy«”.

Podstawowym celem sympozjum jest danie klerykom i studentom możliwości zaprezentowania przemyśleń dotyczących różnych zagadnień związanych z wiarą. Wśród prelegentów znajdą się także przedstawiciele lwowskiego środowiska młodych naukowców.

Referaty zostały podzielone na sekcje tematyczne: teologiczną, filozoficzną, psychologiczną oraz nauk społecznych. Każdy dzień sympozjum będzie podzielony na dwie części. Przed południem będą się odbywały referaty, zaś po południu – panele dyskusyjne w sekcjach. By umożliwić uczestnikom przygotowanie się do dyskusji, na stronie „Dróg Wiary” zamieszczone zostały materiały, przyporządkowane do każdego z wystąpień.

Tegoroczne sympozjum klerycy WSD organizują we współpracy z Katedrą Sakramentologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Patronami honorowymi sympozjum są: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, oraz ks. dr hab. Władysław Zuziak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ze względu na duże zainteresowanie sympozjum, dla tych, którzy chcą mieć pewność, że uda im się wejść do auli i wziąć udział w panelach dyskusyjnych, przygotowano możliwość rezerwacji miejsc. Szczegółowe informacje, program oraz formularz rezerwacji można znaleźć na stronie internetowej: www.sympozjum-wsdak.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama