Nowy numer 25/2018 Archiwum

Orkan zainstalowany na starym miejscu

Setki nowotarżan witały pomnik Władysława Orkana podczas uroczystości instalacji postumentu w pierwotnym miejscu – na pl. Słowackiego, nazywanego też Małym Rynkiem.

Na uroczystości pojawili się kapelani Związku Podhalan oraz byli prezesi nowotarskiego oddziału ZP.

Historię pomnika, postawionego na pl. Słowackiego dzięki Związkowi Podhalan w Północnej Ameryce, przypomniał przewodniczący Rady Miasta Paweł Liszka, który wspomniał, że i w latach 30. ubiegłego wieku nie obyło się bez dyskusji nad kształtem i miejscem ulokowania pomnika.

W uroczystościach wzięły udział zespoły Mali Hyrni i Mali Śwarni oraz zespół Młode Podhale, który przypomniał „Wskazania dla synów Podhala” autorstwa Władysława Orkana. Grała także orkiestra dęta parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zrewitalizowany plac Słowackiego poświęcił ks. Robert Pochopień. Sam pomnik nie był święcony, ponieważ zostało to już zrobione w 2000 r., kiedy odsłaniany był na Rynku, przy okazji zastąpienia postaci Orkana ze sztucznego kamienia repliką z brązu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma