Nowy numer 37/2021 Archiwum

Kłócimy się, bo chodzi o prawdę

– Myślę, że zasadniczy cel tegorocznych Dni jest taki: uczmy się być ludźmi dialogu nie tylko w teorii, ale także w praktyce – mówił ks. prof. dr hab. Tadeusz Dzidek, prowadzący obrady międzynarodowego sympozjum naukowego „Wokół koncepcji dialogu Jana Pawła II”.

Konferencja naukowa była punktem kulminacyjnym trwających od 6 do 8 października VII Dni Jana Pawła II, których tematem był właśnie „Dialog”. Wzięli w niej udział zarówno teolodzy, jak i filozofowie oraz poloniści. – Wsłuchiwanie się w głos człowieka, środowiska i społeczeństwa oraz dzielenie się osobistą myślą i prawdą było fundamentem dialogu prowadzonego przez Jana Pawła II – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, otwierając sympozjum.

Prof. dr hab. Władysław Stróżewski wyjaśniał, że dialog jest istotnym elementem życia społecznego, politycznego, ale i naukowego: – Jest możliwy nawet wśród spierających się filozofów – powiedział nam prof. Stróżewski. – Kłócimy się dlatego, że chodzi o prawdę. Równocześnie przez trzy dni trwały inne spotkania i koncerty zorganizowane przez poszczególne uczelnie wyższe Krakowa. Odbyły się również dwa konkursy: – fotograficzny i literacki. Główną nagrodę w konkursie fotograficznym zdobyła Kinga Kłaput za fotografię „Zaufanie”, przedstawiającą duet biegaczy – niewidomego oraz jego przewodnika – biorących udział w Biegu Trzech Kopców. W sumie do konkursu zgłoszono 60 zdjęć 27 autorów. Wernisaż pokonkursowej wystawy odbył się w Galerii Politechniki Krakowskiej „Gil”. Można ją oglądać do 20 listopada. Krzysztof Mleczko z Biura Organizacyjnego Dni Jana Pawła II przyznaje, że poziom prac literackich w zeszłym roku był bardzo niski i organizatorzy rozważali rezygnację z tej formy. Jednak w tym roku pozytywnie zaskoczył. – Temat dialogu okazał się inspirujący i dał szerokie pole do popisu autorom – mówi Krzysztof Mleczko. Dodaje, że oprócz esejów zgłoszono w tym roku także prace pisane wierszem. Za najlepszy tekst jury uznało „Dialog teologii i teatru w myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II” Dagmary Pięty, studentki teologii z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nagrody zostały wręczone podczas Mszy św. w sanktuarium bł. Jana Pawła II. Podczas kazania kard. Stanisław Dziwisz nawiązał do duchowego, modlitewnego wymiaru dialogu: – Oto tajemnica duchowości Jana Pawła II – mówił. Odwołując się do idei Dni Jana Pawła II, metropolita krakowski podkreślił też, że dziedzictwo błogosławionego papieża może odgrywać wielką rolę we współczesnym świecie. – Niech nasza wierność jego myśli będzie twórcza – zachęcał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama