Nowy numer 37/2021 Archiwum

Muzyczna lekcja patriotyzmu

Koncert Galowy III Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, w którym wzięli udział laureaci przeglądu, odbył się 10 listopada.

Przesłuchania ogólnopolskie, podczas których zaprezentowali się uczestnicy wyłonieni wcześniej w lokalnych przeglądach, odbyły się 10 listopada. Jury pod przewodnictwem pana Rafała Marchewczyka, kierownika artystycznego chóru Krakowskiej Młodej Filharmonii, wybrało 19 najlepszych uczestników. O godz. 15 wszyscy zebrali się na wspólnej Eucharystii w intencji Ojczyzny, której przewodniczył kard. Stanisław Nagy.

Wybrani wykonawcy wystąpili podczas Koncertu Galowego. Grand Prix i Puchar Prezesa Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, który osobiście wręczyła pani prezes Halina Szydełko, nagrodę: zaproszenie na koncerty do Bratysławy od Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana oraz m.in. statuetkę Małopolskiego Kuratora Oświaty jako laureatka X Małopolskiego Przeglądu otrzymała Wiktoria Tracz z Korzennej.

W kategorii soliści pierwsze miejsce zajęła Oliwia Hap, reprezentantka województwa podkarpackiego, która otrzymała nagrodę Prezesa Instytutu Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii. II miejsce zajęły ex aequo Edyta Niziołek, która otrzymała Puchar Prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Karkowskiej, oraz Karolina Gwóźdź. Puchar Prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej za zajęcie III miejsca otrzymał Kamil Górowski, który wraz z zespołem przyjechał z Nowego Sącza. W kategorii chóry zwyciężył I Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Olkuszu pod dyrekcją pani Marii Arkusz. Wykonawcy otrzymali skrzypce – nagrodę ufundowaną przez kard. Stanisława Dziwisza.

Była to już trzecia ogólnopolska edycja festiwalu. Celem organizowanego co roku przeglądu jest popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej, tak wśród dorosłych, jak i wśród dzieci oraz młodzieży, ze wszystkimi jej aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, oraz zainteresowanie młodych dziedzictwem  kulturowym, pieśnią, religią, tradycją i obyczajami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama