„Jak Pon Bóg przykozoł, a jako sie nom zdaje” – to hasło IV rekolekcji Związku Podhalan, które zakończyły się 18 listopada w Nowym Targu. Wśród prelegentów byli m.in. ks. Władysław Zązel i o. Leon Knabit.
W czasie uroczystej Mszy św. na zakończenie rekolekcji w największej parafii na Podhalu – pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan, zaapelował do górali, aby nie dali się namowom do łatwego życia, które proponuje współczesny świat. – Zapamiętajcie, że musicie mieć prawe sumienie, a celem nas wszystkich jest niebo, dokąd zmierzamy jak ptak mający dwa skrzydła. Na jednym jest rozum, na drugim – wiara. One muszą współgrać ze sobą – podkreślał znany kaznodzieja.
Odniósł się on również do ostatnich wydarzeń z udziałem członków Związku Podhalan. Wspomniał o marszu w obronie krzyża i TV Trwam, a także o sesji naukowej z okazji 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Nie skomentował incydentu, do jakiego doszło w czasie jej trwania, kiedy to górale – na znak protestu przeciwko prowadzącemu sesję Markowi Fryźlewiczowi, burmistrzowi Nowego Targu – opuścili salę, gdzie odbywały się wykłady. Sprzeciwili się w ten sposób przenoszeniu pomnika Władysława Orkana z rynku na jego pierwotne miejsce. Włodarz miasta uczestniczył w Mszy św., jednak na wykładach się nie pojawił.
Wśród kapłanów celebrujących Mszę św. byli m.in. o. Leon Knabit oraz niektórzy prelegenci, w tym ks. prof. Leszek Łysień z Bielska-Białej i ks. prof. Piotr Kroczek z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. – Dla osoby wierzącej to nie są żadne nakazy, a jedynie podpowiedzi, które pomagają rozświetlać Bożą głębię w każdym z nas i kształtują relacje z drugim człowiekiem – podkreślali zgodnie kapłani w czasie prelekcji podsumowującej rekolekcje.
Jednym z głównych organizatorów rekolekcji był ks. Jan Gacek, kapelan Związku Podhalan przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Na na nauki dla Związku Podhalan, po raz pierwszy zorganizowane w Nowym Targu, przyjechało prawie 30 reprezentantów organizacji z całej południowej Polski. Szczególnie wyróżniali się górale z okolic Żywca, którzy bardzo ładnie prezentowali się w swoich regionalnych strojach.
Historia ruchu regionalnego zaczęła się w 1904 r. w Zakopanem, kiedy to powstał Związek Górali, który od 1913 r. wydawał „Gazetę Podhalańską”. W 1921 r. wyłoniła się kolejna regionalna organizacja – Związek Podhalan. W okresie międzywojennym obie organizacje działały pod jednym sztandarem. Czas II wojny światowej spowodował zawieszenie działalności. Po 1945 r. udało się ją przywrócić, ale tylko na 3 lata. W 1975 r. ruch regionalny reaktywowano pod nazwą Związku Górali Tatrzańskich. Organizacja ta trzy lata później wróciła do nazwy Związku Podhalan. Jednym z kapelanów ZP był ks. prof. Józef Tischner.