Muzeum PRL w dotychczasowej formie ulegnie likwidacji. – Nastąpi to w I kwartale przyszłego roku – deklaruje Jadwiga Emilewicz, kierownik placówki, żegnając się z przyjaciółmi i współpracownikami muzeum.
Jak już informowaliśmy (www.krakow.gosc.pl/doc/1353022.Miejskie-Muzeum-PRL), 7 listopada Rada Miasta Krakowa uchwaliła powołanie nowej samorządowej placówki muzealnej zajmującej się okresem PRL.
„Ponieważ tym samym przestanie istnieć uzasadnienie merytoryczne oraz podstawy lokalowe i finansowe dla funkcjonowania naszej placówki, wraz z dyrektorem MHP Robertem Kostro będziemy zmuszeni rozwiązać Muzeum PRL-u działającego w ramach Muzeum Historii Polski. Oddział zakończy swoją pracę w pierwszym kwartale 2013 po zamknięciu bieżącej wystawy, projektów edukacyjnych oraz uporządkowaniu kwestii prawnych” - napisała 20 listopada w liście do „przyjaciół i współpracowników Muzeum PRL Jadwiga Emilewicz, pełniąca obowiązki kierownika tej placówki.
„To dzięki Państwa wsparciu i dobrym opiniom, zorganizowane przez nas wystawy, gry edukacyjne, spotkania, dyskusje, warsztaty, kampanie społeczne wykraczające poza granice Krakowa i Małopolski umocniły mnie w przekonaniu, jak ważne i bardzo potrzebne są działania na rzecz edukacji i propagowania wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Z oferty Muzeum przez trzy lata skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski, a nasze projekty zostały docenione przez niezależne fundacje przyznające nam nagrody i wyróżnienia” - dodała.
W trakcie kilkuletniej działalności Muzeum PRL otwarto m. in. wystawy łączące się równocześnie z kampaniami społecznymi: „Wojna polsko-jaruzelska”, „PROjekt HardKOR” i „Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL”, „Nowa Huta Underground”, „Miasto bez Boga walczy o krzyż”. Uwypuklano szczególnie fenomen Nowej Huty na terenie której działa placówka.
Teraz model działania muzeum zostanie zmieniony, być może wraz z nazwą. Rozpisany zostanie nowy konkurs na scenariusz wystawy stałej.