Nowy numer 37/2021 Archiwum

Opera Krakowska w Kuwejcie

Zespół Opery Krakowskiej koncertował w Kuwejcie. Dał cztery koncerty z okazji jubileuszu Kuwejckiej Filharmonii Kameralnej.

Jubileusz 20-lecia Filharmonii odbywał się od 19 do 22 listopada. Krakowianie przygotowali: Galę Mozartowską i Galę Romantyczną. Koncerty odbywały się w prestiżowych miejscach: sali teatralnej Muzeum Narodowego i zbudowanej na kształt statku sali balowej hotelu Radisson Blue.

– Orkiestra i soliści pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka wykonali m.in. fragmenty oper W. A. Mozarta. W interpretacji Katarzyny Oleś-Blachy, Agnieszki Cząstki, Tomasza Kuka i Stanisława Kufluka zostały zaprezentowane arie m.in. z „Don Giovanniego”, „Wesela Figara”, „Cosi fan tutte” i „Czarodziejskiego fletu”. Koncerty kończyły się owacją na stojąco. Na widowni zasiedli m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego – mówi Anna Barańska z Opery Krakowskiej.

Koncerty poprzedziła konferencja prasowa, podczas której Tomasz Tokarczyk wraz z dyrekcją Kuwejckiej Filharmonii Kameralnej, Witoldem Wnukiem i Cezarym Owerkowiczem, spotkali się z przedstawicielami mediów kuwejckich. Warto dodać, że krakowski muzyk oraz impresario artystyczny Witold Wnuk jest założycielem i dyrektorem Filharmonii w Kuwejcie.

Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie wiolonczeli, w latach 1988–1995 był profesorem wiolonczeli w Wyższej Szkole Sztuk Muzycznych w Kuwejcie. Prócz kierowania filharmonia, Wnuk szefuje także prestiżowym Festiwalem Jazzowym w Zatoce Perskiej. Jego agencja artystyczna organizuje koncerty czołowych muzyków polskich i zagranicznych, wykonujących repertuar klasyczny i jazz. Co roku w Krakowie odbywa się zaś Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama