Organiści archidiecezji krakowskiej modlili się w Wadowicach. Skierował do nich list metropolita krakowski.
24 listopada, w wadowickiej bazylice odbył się Cecyliański Dzień Skupienia dla organistów posługujących w Archidiecezji Krakowskiej.
Mszy św. przewodniczył duszpasterz organistów ks. Paweł Kummer. W homilii przywołał postać świadka wiary bł. Jana Pawła II. Przywołując konkretne wydarzenia z życia papieża, kaznodzieja podkreślił, że źródłem wyjątkowego życia papieża, jego cierpliwości i wewnętrznego pokoju była wiara. Modlitwa papieża, często kontemplacyjna tę wiarę pogłębiała, a cierpienie papieża, które w życiu zawsze jest próbą wiary jeszcze bardziej jednoczyło błogosławionego Papieża z Chrystusem ukrzyżowanym. Kaznodzieja zwracając się do organistów zaakcentował także, że dzisiaj świat nie potrzebuje nauczycieli wiary, ale jej świadków (por. Paweł VI).
Nawiązując do Roku Wiary duszpasterz organistów podkreślił, że w naszym życiu świadczenia o wierze nie da się wyreżyserować. Nikt z nas nie może sobie postanowić, że będzie świadkiem wiary i po jakimś czasie stanie się nim. Świadkiem wiary jest tylko ten, kto żyje wiarą; kto w osobistym spotkaniu z Jezusem powtarza codziennie do Niego: „Panie Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”. Sam urząd nie czynił żadnego papieża świadkiem, choć wielu przecież dawało świadectwo także przez męczeńską śmierć. W historii każdy papież dawał inne świadectwo; inne św. Piotr, inne Linus, Klemens, inne Jan Paweł II, jeszcze inne Benedykt XVI. Każde jednak świadectwo ich wiary było świadectwem konkretnych ludzi. Zwracając się do organistów kaznodzieja przypomniał, że sama ich posługa także nie daje gwarancji, że ktoś będzie świadkiem. To konkretny człowiek posługujący za kontuarem organowym, w swojej parafii jest wezwany do świadczenia kim jest i gdzie posługuje.
Z okazji spotkania specjalne pozdrowienie do organistów wystosował metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, które zostało odczytane na początku Mszy św. W swoim liście kard. Dziwisz przywołał słowa bł. Jana Pawła II o obowiązku stałej formacji wszystkich ludzi, a co za tym idzie także organistów. Zwracając się do nich kard. Dziwisz stwierdził m. in., że przez ich posługę, w kościołach także głoszone jest orędzie wiary chrześcijańskiej. "Muzyka sakralna może ożywiać wiarę uczestników liturgii, może być zatem skutecznym narzędziem ewangelizacji. Dlatego tak ważna posługa, którą podejmujecie wiąże się z Waszą permanentną formacją, regularnymi spotkaniami, podczas których nie tylko inaczej niż zwykle, podczas codziennej posługi uczestniczycie w Eucharystii, ale przede wszystkim pogłębiacie swoją duchowość, wiedzę liturgiczną i muzyczną, co przecież będzie owocowało podczas jeszcze piękniejszej posługi w Waszych parafiach" – napisał metropolita.
Podczas Mszy św. animację muzyczną prowadził dr Henryk Jan Botor, kompozytor, organista oraz wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Po Mszy św. wszyscy uczestnicy dnia skupienia wysłuchali wspaniałego koncertu. Wśród wykonanych improwizacji Henryka Jana Botora pojawiło się także wyjątkowe dzieło: Symfonia organowa ku czci bł. Jana Pawła II, składająca się z następujących części: I. Allegro Maestoso „Papież mocnej wiary”, II. Adagietto „Papież modlitwy i kontemplacji” , III. Scherzo „Papież humoru”, IV. Finał „Papież cierpienia i zwycięstwa”.
Zarówno podczas Mszy św. jak i podczas koncertu, organiści modlili się o łaskę głębszej wiary jak i o dar rychłej kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II.