Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmarł infułat Kazimierz Suder

Ks. inf. Kazimierz Suder, przyjaciel Jana Pawła II z seminarium i długoletni proboszcz parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach, zmarł 27 listopada w Krakowie. Miał 90 lat.

Jak poinformował portal wadowice24.pl, pogrzeb ks. inf. Kazimierza Sudera odbędzie się w najbliższą sobotę 1 grudnia w Krakowie. Uroczystość rozpocznie Msza św. o godz. 10 w bazylice Mariackiej. Trumna z ciałem zmarłego spocznie na cmentarzu Rakowickim.

Urodzony w 1922 roku w Mogile pod Krakowem, Kazimierz Suder razem z Karolem Wojtyłą studiował w tajnym seminarium, które w czasie okupacji zorganizował w Krakowie kard. Adam Sapieha. Święcenia kapłańskie przyjął w 1947 roku. Jako kapłan pracował w Łapanowie, Żywcu, Chrzanowie oraz Krakowie (w parafii św. Anny oraz w archikatedrze). Był proboszczem w Wilkowicach koło Bielska-Białej. W 1984 roku został administratorem, a następnie proboszczem parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. Tę funkcję sprawował do 1998 roku.

W roku 1983 otrzymał godność Kapelana Honorowego Ojca Świętego, w 1987 roku – Prałata Honorowego Jego Świątobliwości, zaś w 1989 roku – Pronotariusza Apostolskiego.

Po przejściu na emeryturę pomagał w duszpasterstwie w bazylice Mariackiej w Krakowie. W ostatnim okresie, z uwagi na pogorszenie się stanu zdrowia, przebywał w prowadzonym przez ss. albertynki Domu Księży Chorych im. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Swoszowicach.

Za swoje zasługi został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Wadowic. Nawet po przejściu na emeryturę często odwiedzał to miasto, a 1 maja 2011 roku poprowadził tam uroczystości kościelne związane z beatyfikacją Jana Pawła II. Podczas sesji Rady Miejskiej 27 listopada, na wniosek burmistrz Ewy Filipiak, radni uczcili jego pamięć minutą ciszy.

W tekście "Spór o pogrzeb infułata" piszemy o internetowej dyskusji dotyczącej pochówku ks. Kazimierza Sudera.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama