Nowy numer 2/2021 Archiwum

Co nowego w Prokocimiu?

Najważniejszą inwestycją, która rozpoczęła się kilka tygodni temu, jest budowa szpitalnego oddziału ratunkowego. Remontowane są również trzy oddziały chirurgiczne.

SOR powstanie w budynku, w którym do niedawna znajdowała się administracja szpitala. Wybudowany zostanie tu nowoczesny podjazd dla karetek. Powstanie także nowe, oświetlone lądowisko, dostosowane także do potrzeb eurocopterów (lądowisko, na którym obecnie lądują helikoptery z małymi pacjentami na pokładzie, jest oddalone o ok. 150 m od szpitala i nieoświetlone). Wszystko to jest możliwe dzięki pieniądzom (ponad 201 mln zł) pochodzącym z rezerwy celowej rządu.

Z kolei dzięki dotacji z Unii Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia i budżetu gminy Kraków, trwa remont oddziałów VIII, IX i X na chirurgii. To ważne, bo od 2011 r. szpital ma już odnowiony na miarę XXI w. blok operacyjny z oddziałem intensywnej opieki medycznej.

Na remont czekają też tzw. okrąglak, poradnie ambulatoryjne oraz oddziały rehabilitacji. Każdą część szpitala trzeba bowiem odnowić, dostosować do aktualnych potrzeb (najstarsze skrzydło ma już 45 lat), czyli wciąż zwiększającej się liczby pacjentów (w USD na oddziałach hospitalizowanych jest rocznie 34 tys. pacjentów, a w ambulatorium i na SOR udzielanych jest prawie 200 tys. porad) i wymogów określonych różnymi przepisami.

Konieczna jest też dobudowa pomieszczeń socjalnych zarówno dla pracowników szpitala, jak i dla rodziców. Wszystko wskazuje na to, że niedługo i te plany uda się zrealizować.

Więcej na ten temat napiszemy w numerze 49. krakowskiego GN.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama