Nowy numer 2/2021 Archiwum

Spór o pogrzeb infułata

Po ogłoszeniu czasu i miejsca pogrzebu ks. infułata Kazimierza Sudera w internecie rozgorzała dyskusja.

Pogrzeb infułata odbędzie się 1 grudnia w Krakowie, na Cmentarzu Rakowickim – taka informacja ukazała się na portalu wadowice24.pl i natychmiast wywołała lawinę komentarzy. Oprócz tych wyrażających smutek i żal po śmierci kapłana oraz przypominających jego zasługi, pojawiły się wypowiedzi odnoszące się do miejsca jego pochówku.

Pierwszy był komentarz „Parafianina”: „Śp. Ks Kazimierz Suder powiedział kiedyś do wadowickich parafian gdzie chce być pochowany”. „Tak to prawda, On chciał być pochowany w Wadowicach. Pamiętam jego słowa, kiedy odchodził z Wadowic....( kiedy mnie Bóg wezwie z tego świata, pochowajcie mnie tutaj w Wadowicach.....)” – to nieco późniejszy komentarz „alex358”. „Tak, w ostatnią rocznicę jego święceń na Mszy św w Wadowicach czytał swój testament i głośno podkreślił że chce być pochowany w Wadowicach. Takich spraw nie ma prawa Kraków negować." - pisze "Bolek"

Użytkownik, który podpisał swoją wypowiedź „Ważne aby zachować powagę” próbował uspokoić dyskusję: „Nie wysuwajmy zbyt daleko idących wniosków. Jaka była ostatnia wola zmarłego nie wiemy. Ufamy że Kościół Krakowski podejmie właściwe decyzje.”.

Nie brakuje głosów przeciwnych: „Musimy uszanować decyzję rodziny bo według prawa o pochówku decydujący głos ma rodzina zmarłego. Grobowiec rodzinny jest na Rakowicach.
Ks. Suder pochodzi z Krakowa i powinien być spocząć tam gdzie się urodził.” – to wpis podpisany „Zostawcie to rodzinie”. Inny internauta (podpis: „Co ważniejsze??????”) odparowuje: „Co ważniejsze: Wola zmarłego????? Czy wola rodziny? (która pęka z dumy że miała infułata i chce się nim pochwalić w swoim grobowcu)?????”.

Rzecznik prasowy krakowskiej kurii metropolitalnej ks. dr Robert Nęcek podkreśla jednak, że do kurii nie wpłynęło żadne oficjalne pismo w sprawie miejsca pochówku ks. inf. Kazimierza Sudera. Również ks. dr Dariusz Raś uważa, że sprawa nie powinna budzić kontrowersji: - Ksiądz Kardynał wraz z rodziną, szanując wolę zmarłego zdecydowali o pochówku na Cmentarzu Rakowickim – wyjaśnia archiprezbiter bazyliki Mariackiej. Ks. Kazimierz Suder spocznie w grobowcu infułatów bazyliki Mariackiej.

Kilka słów o zmarłym kapłanie znajdziecie w naszym wcześniejszym tekście: "Zmarł infułat Kazimierz Suder".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama