Nowy numer 37/2021 Archiwum

Krakowski konstruktor bohaterem

Grzegorz Piątek z Krakowa, konstruktor rehabilitacyjnego robota, znalazł się w finale konkursu „Zwykły bohater”. Głosowanie trwa do 2 grudnia.

Oddać swój głos można, wysyłając SMS lub e-mail. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej: www.zwyklybohater.pl. Z jednego adresu e-mail można głosować codziennie, esemesy można wysyłać bez ograniczeń. Liczba głosów zdecyduje o tym, który z trzech finalistów otrzyma główną nagrodę – 200 tys. zł.

Pomysł robota pojawił się, gdy Grzegorz Piątek, student Akademii Górniczo-Hutniczej, odebrał e-mail z prośbą o jeden procent dla Jerzyka i Franka. Postanowił pomóc skuteczniej niż pieniędzmi. W ramach pracy dyplomowej stworzył urządzenie, które przypomina nogi robota kroczącego dokładnie tak, jak stawia kroki zdrowy człowiek. Jest w nim miejsce na umieszczenie nóg dziecka, które nie może chodzić lub ma z tym problemy – uczy się ono stawiać kroki razem z robotem. Zastosowanie urzędzenia znacznie przyspiesza rehabilitację.

Wypożyczenie podobnego  robota, skonstruowanego w Stanach Zjednoczonych, kosztuje kilka tysięcy złotych za zaledwie kilkudniową terapię. Maszyna krakowskiego konstruktora ma szansę być znacznie bardziej dostępna. W dalszej pracy nad robotem Grzegorzowi Piątkowi pomaga Stowarzyszenie "Sursum Corda".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama