Nowy numer 30/2021 Archiwum

Będzie nowe święto?

Członkowie Episkopatu Polski zakończyli już rekolekcje w Księżówce, które odbywały się od 26 listopada.

W tym roku rekolekcje odbyły się w Domu Rekolekcyjnym „Księżówka”. Dotychczas na ogół miały one miejsce na Jasnej Górze. Przed ćwiczeniami duchowymi, 26 listopada, miało miejsce spotkanie Rady Stałej i krótkie zebranie plenarne. Biskupi zdecydowali m.in., że bp Janusz Stepnowski z Łomży zastąpi bp. Piotra Jareckiego, który złożył rezygnację na stanowisku delegata KEP do COMECE. Episkopat zwróci się też do Stolicy Apostolskiej o zgodę na obchodzenie w Polsce nowego święta – Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Podczas rekolekcyjnych nauk biskupi rozważali m.in. postacie ojców naszej wiary – Abrahama czy Mojżesza. Przedmiotem ich rozważań było też życie niektórych współczesnych świętych, szczególnie tych dających niezwykłe świadectwo wiary, jak Karola de Foucault, francuskiego misjonarza, eremity, przebywającego przez wiele lat wśród muzułmańskich Tuaregów na Saharze w Algierii i tam zamordowanego.

Rekolekcjonista ks. Tadeusz Huk, wieloletni ojciec duchowy warszawskiego Wyższego Seminarium Duchownego, podkreślał konieczność dawania świadectwa wiary przez biskupów. Wskazywał, że wiara w dzisiejszych czasach wyraża się najbardziej poprzez świadectwo, a jednym z jego elementów jest przyjmowany styl życia.

Szczególnym momentem rekolekcji był dzień sakramentu pojednania, do którego przystąpili wszyscy biskupi.

Podczas pobytu na Podhalu biskupi udali się na pielgrzymkę do podhalańskiego sanktuarium maryjnego w Ludźmierzu, gdzie uczestniczyli w modlitwie różańcowej i Apelu Maryjnym. Modlitwę poprowadził emerytowany metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, trzymając w ręku różaniec, na którym modlił się w 1997 r. w Ludźmierzu Jan Paweł II. Biskupi złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze przed pomnikiem papieża w ogrodzie różańcowym. Modlili się o rychłą kanonizację Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama