Będą dwie nowe błogosławione

Matka Zofia poświęciła swoje życie opiece, wychowaniu i kształceniu ubogich dziewcząt. Dała też początek zgromadzeniu sióstr prezentek. Matka Małgorzata, założycielka sióstr serafinek, odnalazła swoje powołanie w służbie chorym, ubogim i dzieciom.

1m 40s

Matka Czeska bardzo chciała, by instytut formalnie stał się zgromadzeniem zakonnym. Pierwsze czynne (nie klauzurowe) żeńskie zgromadzenie zakonne Panien Ofiarowania NMP zostało jednak zatwierdzone dopiero 10 lat po jej śmierci, w 1660 r. Proces beatyfikacyjny Matki Zofii na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się 1 kwietnia 1995 r., a zakończył w listopadzie 1997 r. 27 czerwca 2011 r. Benedykt XVI wydał zgodę na ogłoszenie dekretów uznających heroiczność jej cnót.

Siostrzyczka ubogich

9 czerwca odbędzie się również beatyfikacja założycielki zgromadzenia sióstr serafitek – Małgorzaty Łucji Szewczyk. Urodziła się ona na Wołyniu w 1828 r.

Była ona bardzo wrażliwa na działanie Bożej Opatrzności i potrzeby bliźnich. Szukając drogi swego życia odważnie włączała się w pomoc potrzebującym, m.in. przez dwa lata pracowała w Ziemi Świętej, gdzie bezinteresownie opiekowała się chorymi i potrzebującymi pielgrzymami. Odczytała tam swoje powołanie jako „siostrzyczki ubogich”.

Po powrocie do Polski, ok. 1880 r. pojechała do Zakroczymia, aby odprawić rekolekcje pod kierunkiem bł. Honorata Koźmińskiego. Zaangażowała się w opiekę i utrzymanie kilku staruszek wynajmując poddasze. Zafascynowana duchowością maryjną i franciszkańską opatrywała rany, myła, żywiła swoje podopieczne. Zakładała też domy starców, ochronki, domy dziecka.

Ostatnie miesiące życia spędziła w domu zakonnym w Nieszawie. Zmarła 5 czerwca 1905 r. Od 1951 r. szczątki Matki Małgorzaty znajdują się w kruchcie kościoła serafitek w Oświęcimiu.

« 1 2 »
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5