Nowy numer 09/2024 Archiwum

Pieniądze na ratunek

Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przyznał 6 grudnia dla GOPR dotację w wysokości około 990 tys. zł.

Ratownicy GOPR będą mogli sfinansować z tych środków zakup 240 kompletów zimowej odzieży dla ratowników w skład, których wchodzą m.in. kurtki polarowe, ciepła bielizna, spodnie i bluzy zimowe, czapki i rękawice zimowe, a także buty górskie. Odzież trafi do 7 grup ratowników GOPR, którzy dbają o bezpieczeństwo osób przebywających w górach na terenie Polski południowej. W najbliższym czasie MSW planuje także przekazać dla TOPR około 158 tys. zł na zakup wyposażenia, w tym m.in. nart, kasków czy butów.

Pieniądze w kwocie 988 tys. 820 zł dla GOPR, uruchomione przez wiceministra Stanisława Rakoczego, pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa (446 tys. 720 zł) oraz z budżetu ministra spraw wewnętrznych.

Do tej pory GOPR, w ramach dotacji MSW, na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego w 2012 r. otrzymał kwotę 6 mln 350 tys. zł. Wraz z ostatnią dotacją w wysokości 988 tys. 820 zł – Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu przyznano łącznie 7 mln 338 tys. 820 zł, czyli więcej niż zakładano na początku roku. Zgodnie z podpisaną z MSW umową, GOPR miało otrzymać w 2012 r. w sumie 6 mln 350 tys. zł.

TOPR otrzymał z MSW w 2012 roku dotacje na łączną kwotę 4 mln 477 tys. 900 zł, czyli o 877 tys. 900 zł więcej, niż zakładano na ten rok. Oznacza to, że TOPR otrzymał w tym roku oprócz ustalonej na 2012 rok dotacji w wysokości 3 mln 600 tys. zł, także dodatkowe wsparcie finansowe. Przypominamy, że w listopadzie 2012 roku minister Jacek Cichocki przyznał TOPR 720 tys. zł na remont i koszty utrzymania śmigłowca ratowniczego. W najbliższym czasie do TOPR trafi 157 tys. 900 zł na zakup wyposażenia dla ratowników.

Minister Jacek Cichocki także w listopadzie br. podjął decyzję, że wspólnie z ratownikami zostanie opracowana pięcioletnia strategia utrzymania śmigłowca ratowniczego TOPR. Dzięki temu ratownicy TOPR będą otrzymywać dwie dotacje: na działalność ratowniczą oraz oddzielnie na funkcjonowanie śmigłowca „Sokół”. W strategii określone zostaną potrzeby finansowe, związane z utrzymaniem śmigłowca ratowniczego oraz plan jego finansowania w perspektywie pięciu lat. Dzięki nowej strategii finansowania MSW chce zapewnić stałe źródło utrzymania śmigłowca i środki na jego niezbędne remonty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy